Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 08-04-08, 17:26
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Κατανοώ απολύτως το αίσθημα των Odin και Morgul παραπάνω, και μάλλον συμπάσχω κιόλας, αφού κι εγώ είχα αποχωρήσει από το φόρουμ για κάποιους μήνες για παρόμοιους λόγους.

Ωστόσο αυτό που θέλω να τονίσω στο μήνυμά μου είναι κάτι άλλο: H Acrobase σαν φόρουμ προσπαθεί να γίνει "λίγο απ'όλα", με θεματικές ενότητες περί ο,τιδήποτε μπορεί κανείς να φανταστεί. Αναπόφευκτα, η πλειοψηφία θα καθοδηγεί την τάση που επικρατεί στα μηνύματα.

Ναι, φυσικά θα μπορούσα να αρχίσω εγώ να γράφω για θέματα που ενδιαφέρουν εμένα, και μπορεί άλλος κόσμος να ακολουθήσει. Το γνωρίζω. Αλλά δε θέλω να καταλήξω εκεί.

Κάθε μέρα επισκέπτομαι ένα άλλο forum, ονόματι 4tforum.gr, με πολλά θέματα που επικεντρώνονται στην αυτοκίνηση αλλά και πάρα πολλά - καθόλου αμελητέα - περί πολιτισμού / κοινωνίας. Οι συμμετέχοντες είναι πολύ περισσότεροι από την Acro, και το επίπεδο είναι αντίστοιχα υψηλό (ας το θέσω έτσι) με την Acro, και καμμιά φορά γίνεται και εξαιρετικό!

Οταν λοιπόν διαβάζω μία συζήτηση εκεί, με πολλές απόψεις και επιχειρήματα - αλλά και flames, πολλές φορές, δε λείπουν αυτά - και στη συνέχεια έρχομαι εδώ, αυτό που βλέπω εδώ συγκριτικά είναι λακωνικά μηνύματα που αναμασούν τις ίδιες απόψεις. Συνεπώς μού φαίνεται ότι η Acro είναι λίγο "άδεια"!

Πού θέλω να καταλήξω: κατά τη γνώμη μου, το ότι η Acrobase προσπαθεί να γίνει too many things to too many people (κάπως έτσι δεν πάει η έκφραση;) ίσως να είναι λίγο μάταιο. Θα έπρεπε να βρει μία κατεύθυνση. Κάτι που να οδηγήσει στο να μην καταλήξει "ακόμα ένα forum", ένα insomnia.gr με ωραιότερες προτάσεις. Δεν ξέρω τι θα είναι αυτό. Θα είναι πιο πολύ πολιτισμός; Λογοτεχνία; Κοινωνία; Πάντως πολιτισμός μαζί με κοινωνία μαζί με ενημέρωση μαζί με θεολογία μαζί με τεχνολογία μαζί με επιστήμη... δε βλέπω γιατί να μην πάει κανείς καλύτερα σε ένα εξειδικευμένο forum (ή στα newsgroups, αν είναι ο Qluser) για καθένα από τα παραπάνω!

Βέβαια, η Acro έχει και πολύ μεγάλες αναλύσεις σε συγκεκριμένα θέματα. Αλλά δυστυχώς προσωπικά δε με ενδιαφέρει καθόλου η θεολογική επιστήμη και οι θρησκείες γενικότερα, ενώ η αντιπαράθεση όσον αφορά τις εναλλακτικές μορφές ενέργειας έχει κουράσει.

Υ.Γ. Μπορεί να ξέφυγα λίγο στο παραπάνω, και να μην αναφέρθηκα τόσο στο ύφος συγκεκριμένων συζητήσεων που ρωτούσε ο Amigos, όσο στο "ύφος" της acrobase.gr σαν σύνολο, όπως διαμορφώνεται από τις περισσότερες συζητήσεις των πιο ενεργών μελών.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pazo : 08-04-08 στις 17:32 Αιτία: πολλαπλά μηνύματα
Απάντηση με παράθεση