Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 12-08-09, 10:58
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Στέλιο μου, χωρίς να είμαι σοβαρός μηχανικός, σου απαντώ ότι για κύματα μιλάνε όλοι, καθότι σου λέει ότι ο σεισμός είναι ένα "κύμα", κι επιπλέον, προφανώς και είναι κάτι διαφορετικό, αλλιώς θα ενέπιπτε στην υπάρχουσα κατηγορία.

Όμως, για να διευκρινήσω την παρέμβαση μου, τονίζω η υπάρχουσα αντισεισμική τεχνολογία, πέραν του ό,τι εφαρμόζεται στην ελληνική πράξη, ή δεν έφαρμόζεται για διάφορους λόγους, έχει το επίπεδο να αντιμετωπίσει το πρόβλημα των σεισμών.
Το γιατί ένα άρθρο αναφέρει μονάχα τη νέα αυτή τεχνολογία και δεν αναφέρει την υπάρχουσα λύση σε παγκόσμιο επίπεδο (όχι μόνο το σύστημα "Αλεξίσεισμο". αλλά γενικά αυτό της αντισεισμικής μόνωσης), και κυρίως όταν η λύση της λεγόμενης αντισεισμικής μόνωσης δεν αποτελεί κομμάτι του Ελληνικού Αντισεισμικού Κανονισμού, άρα είμαστε πολλά βήματα πίσω, ενώ θα μπορούσε να είμασταν πολλά βήματα μπροστά, είναι άλλο ερώτημα που ίσως και να έπρεπε να μας προβληματίσει.

Παρά ταύτα, και χωρίς αμφιβολία περί τούτου, η νέα ανακάλυψη θα πρέπει να ληφθεί σοβαρά υπόψην κι όχι μόνο τώρα που βρίσκεται σε θεωρητικό επίπεδο, αλλά και όταν αρχίσει να εφαρμόζεται σε πραγματικές κατασκευές, όπου εκεί κρίνεται η ασφάλεια και η ζωούλα η δικιά σου, η δικιά μου, του γείτονα.

Κι αυτό δεν είναι ένσταση, απλά μια διαπίστωση.
(από την πλευρά του μη-σοβαρού μηχανικού)
__________________
Ό,τι προλάβουμε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Easty : 12-08-09 στις 11:04
Απάντηση με παράθεση