Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 15-03-12, 17:32
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν ξερω αν ειναι εθνικιστικες/πατριωτικες τασεις αλλα σιγουρα ειναι ρομαντικες, ενω οι ορολογιες ειναι αστοχες. Αυτα που περιγραφει ειναι αυτονοητα για ολους τους απογονους αρχαιας γλωσσας. Και ναι, πρεπει να μιλαμε για αυτα, αλλα διαφωνω να γινεται αυτο με τροπο που να υποννονειται κατι το φαινομενικο.

η Ομηρική γλώσσα όχι μόνο δεν είναι νεκρή, αλλά είναι ολοζώντανη.
Η Ομηρική γλώσσα ειναι ολοζωντανη = ολα τα ατομα της γενιας μας μιλουν τα ομηρικα (λεξιλόγιο και γραμματική) "νερό" ως μητρικη, καθημερινη, χρηστική γλωσσα, απο το σπιτι τους, χωρις να την εχουν μάθει στο σχολείο.

Το οτι η Ομηρικη γλωσσα δεν ειναι εξαφανισμενη και εχει καποιους απογονους, δε σημαινει οτι ειναι ολοζωντανη. Ουτε και το οτι χρησιμοποιουμε λεξεις με Ομηρικες ριζες. Ειναι αναμενόμενο ότι καποιες ριζες ή και λέξεις εχουν επιβιωσει μεχρι τις μερες μας (αιδώς), και αλλες οχι. Ειναι επισης αυτονοητο οτι μπορουν να υπαρξουν νεολογισμοι απο αυτες τις ριζες (υποβρυχιο).

Δεν βλεπω τιποτα παραξενο και εντυπωσιακο, ισα ισα, θα ηταν παραξενο το αντίθετο. Και μαλιστα ειναι κατι που ισχυει με πολλες αρχαιες γλωσσες, που παροτι ειναι νεκρες, χρησιμοποιουνται για θρησκευτικούς ή επιστημονικούς σκοπούς, ή αποτελούν πηγή νεολογισμών (Σανσκριτικά, Αβεστικά, Κόπτικα, Εκκλησιαστική Σλαβονική, Λατινικά)

Εαν ο συντακτης επιμενει οτι η σημερινη χρηση ριζων καθιστα τη γλωσσα ολοζωντανη, τοτε οπως ειπα, οι παραπανω νεκρες γλωσσες μπορουν να θεωρηθούν "ολοζώντανες" (δική του η λογική και δική του η λέξη).

Να μην μιλάμε για την ιστορία τον πολιτισμό και την γλώσσα μας; Γιατί;
Δεν ειπα κατι τετοιο, ισα ισα ειπα οτι ειναι ενδιαφερουσα καταγραφη.

Εαν εβλεπες ενα παρομοιο κειμενο το οποιο κατεληγε στο συμπερασμα οτι τα Λατινικα ειναι ολοζωντανα, με δειγματα σημερινου λεξιλογιου απο Ευρωπαϊκες γλωσσες, τι θα ελεγες;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 15-03-12 στις 17:50
Απάντηση με παράθεση