Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 18-01-08, 12:56
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
GATE

Με την παρέα των μελών της AcroBase, μετά το κλείσιμο μιας μεγάλής βάσης, της Teledata το 1980, αποφασίσαμε να φτιάξουμε μια μεγάλη βάση.

Οι σχετικές μας συζητήσεις, ήταν σπαρταριστές, εν μέσω συμποσίων με δεκάδες πίτσες, προσπαθούσαμε να βρούμε τρόπους να φτιάξουμε μια BBS, με καμιά δεκαριά γραμμές.
Το κόστος όμως ήταν τεράστιο και τα φτερά μας κομμένα μέχρι, ο Αλέξανδρος μας ανακοινώσει ότι καλύπτει εκείνος ένα υπερβολικά μεγάλο ποσό για να φτιάξουμε αυτή την μεγάλη BBS.

Έγιναν, είναι αλήθεια, μεγάλες μάχες στις συναντήσεις μας για την προσωπικότητα της νέας βάσης. Εγώ μαζί με τα παλιά μου παιδιά, θέλαμε μια βάση πρότυπο, κάτι σαν την Acro. O Αντώνης με την πολύ ισχυρή προσωπικότητα, επέβαλε την δικιά του άποψη και έπεισε τον Αλέξανδρο. Έτσι έγινε μια εμπορική βάση, με πολλά προγράμματα και παιγνίδια. Εμείς δώσαμε μάχες για να δώσουμε και έμφαση στα Clubs.

Δεν νικήσαμε δεν χάσαμε, η G.A.T.E. τα πρώτα χρόνια ήταν μοναδική. Ίσως να μην ήταν αυτό που ακριβώς που θα θέλαμε εμείς, αλλά είχαμε κατανόηση στο ότι η βάση έπρεπε αν μην τι άλλο, να βγάλει τα λεφτά της. Οι πολλές της γραμμές μας επέτρεπαν να συνομιλούμε online με πολλούς χρήστες. Ένοιωθα πολύ άσχημα όταν μου ζήταγαν περισσότερες μονάδες χρόνου και ενώ είχα αυτό το δικαίωμα, προσπάθησα να το κάνω με φειδώ.

Χειριστής της G.A.T.E. είχε αναλάβει ο Βαγγέλης και τον ζηλεύω που οι χρήστες του, παρ' ότι η βάση ήταν με συνδρομή, τον λάτρεψαν. Επίσης ο Βαγγέλης είχε φτιάξει το Unix Subsystem και αρκετοί χρήστες εκεί πρωτοδούλεψαν σε περιβάλλον linux.
Επίσης δώσαμε από τους πρώτους, internet mail σε όλα τα μέλη μας.
Η G.A.T.E. δεν κατάφερε ποτέ, όχι μόνο να βγάλει κέρος, αλλά και να καλύψει το κόστος κατασκευής της, όμως ο Αλέξανδρος δεν έκανε ποτέ παράπονα.

Θα υπέθετε κανείς ότι η Acro θα υπολειτουργούσε, όταν η μεγάλη μας βάση, ήταν στην άνθηση της. Έγινε ακριβώς το αντίθετο/
Τρομοκρατήθηκα και μόνο στην ιδέα που πρότεινε ο Αντώνης, να κλείσω την AcroBase, για να πριμοδοτήσουμε περισσότερο την G.A.T.E. Αν μου το ζητούσε ο Αλέξανδρος θα το έκανα με πόνο καρδιάς.
Η AcroBase δεν έδωσε μόνο εκατοντάδες συνδρομητές στην G.A.T.E. και όλο σχεδόν το έμψυχο δυναμικό της σε οργανωτές και βοηθούς χειριστές, έδωσε την πρώτη μαγιά των μηνυμάτων των Club της και σαν ελεύθερη ερασιτεχνική βάση με δεκάδες νέες εγγραφές κάθε μέρα, πρόβαλε την G.A.T.E. συνεχώς και αδιαλείπτως.

Ευτυχώς επικράτησε η λογική και η AcroBase συνέχισε την λειτουργία της παράλληλα με την G.A.T.E. και το παράξενο ήταν ότι εκείνη την περίοδο η βάση με τις τρεις μόνο γραμμές είχε πενταπλάσια μηνύματα από την G.A.T.E. των 16 γραμμών και θα μπορούσα να την χαρακτηρίσω σαν την χρυσή εποχή της.

Για να γυρίσουμε στον κόσμο της ακρούλας, η περίοδος 1992 - 1995 ήταν απίστευτη σε αριθμό και σε ποιότητα χρηστών.

Θα σας μιλήσω για τον Μάνο, ήταν από τις ελάχιστες περιπτώσεις που τον γνώρισα καλύτερα από τις συναντήσεις των μελών και όχι μέσα από την βάση. Αν κάποιος θα ήθελε κάποτε να έχει ένα φίλο, που θα μπορούσε να ακουμπήσει πάνω του, που να μπορεί ν΄ ακούει, που να παίρνεις δύναμη από την παρουσία του, αυτός δεν θα πρέπει να είναι άλλος, παρά ένα φίλος με τα χαρακτηριστικά του Μάνου. Δίπλα όταν έπρεπε, κοντά στις πιο δύσκολες στιγμές σου, ακόμα και ας μην του έχεις πει τίποτα. Το Φ της λέξης φίλος, στην περίπτωση του, θα έπρεπε να καλύπτει όλη την σελίδα αυτών των σημειώσεων.

Ο Γιώργος ήταν μια διαφορετική περίπτωση στο σύνολο των καλών φίλων που έκανα στην βάση και ο μόνος απ' αυτούς που μπήκε στην βάση μέσω της G.A.T.E. Ο πλέον άσχετος της παρέας με τους υπολογιστές, ήταν και ο μόνος που ήταν ηλικιακά κοντά μου (άντε και λίγο μεγαλύτερος). Στην G.A.T.E. είχε μπει μόνο για να στέλνει email στα παιδιά του που σπούδαζαν στην Βρετανία, γοητεύτηκε όμως από το περιβάλλον και ίσως να κατέχει όλα τα ρεκόρ στις συνδέσεις, στην διάρκεια παραμονής και στις δύο βάσεις.
Κάναμε εξαιρετική παρέα και βρεθήκαμε να έχουμε τόσα κοινά οι δυο μας.

Ο Γιώργος ήταν ο εμπνευστής και οργανωτής ενός περιορισμένης πρόσβασης Club, που το ονόμασε Family. Οι δυο μας, οι 'γέροι΄ της παρέας, ήμασταν υποθετικά τ' αδέλφια μιας οικογένειας. Εγώ είχα σαν παιδιά μου τον Αλέξιο και την Χριστίνα, τον Μάκη τον Γιώργο και τον Κώστα, ο Γιώργος είχε πιο πολλά (με έριξε πάλι), τον Βαγγέλη και την Ελένη, τον Σπύρο και την Ντιάνα, τον φυσικό του γιο Χάρη με την Σοφία, τον Μάνο και την Τζένη, τον Βασίλη τον Μιχάλη την Μάρθα και άλλους. Ήταν ένα Club πανηγύρι, από τα πειράγματα, τα αστεία, τα χιουμοριστικά cartoons της Ντιάνας και τόσα πολλά.

Ο άλλος Γιώργος, ήταν ένα πολύ ζεστό παιδί, στην βάση, μας 'καταπίεζε' με τα MS Windows. Κάθε εποχή είχαμε τις φιλικές κόντρες μεταξύ των χρηστών διαφόρων μηχανημάτων και αργότερα διαφόρων λειτουργικών. Spectrum Commodore 64, Amiga v PC, MS Windows v Linux. Οι 'κόντρες' του με τους Λινουξάδες της παρέας, εκτός από έντονο ενδιαφέρον, λόγω της σοβαρής επιχειρηματολογίας, είχαν και πάρα πολλά πειράγματα.

Ο Κωστής ήταν δεν ήταν 14-15 χρονών όταν γράφτηκε στην βάση. Ένα μήνυμα του με συγκίνησε εξαιρετικά, ήθελε να πάει στην σχολή Ικάρων αφού λάτρευε την αεροπορία, αλλά οι δικοί του δεν τον άφηναν. Στο πρόσωπο του είδα και εγώ το δικό μου αντίστοιχο παράπονο. Το Air Club που δημιούργησε ήταν απίστευτα ενημερωμένο. Ήταν επίσης ο δημιουργός των πρώτων σημαντικών Ελληνικών σκηνικών για το MS Flight Simulator, το πιο αγαπημένο μου πρόγραμμα. Το ό,τι έγινε αεροναυπηγός μετά μόνο τυχαίο δεν ήταν.

Ο Κώστας από πολύ παλιά ανήκε στην κορυφή των ποιοτικών μας μελών. Δημιούργησε το πιο μοναδικό και αγαπημένο Club της βάσης, το HeartCad. Μέσα σ' αυτό απαγορευόταν να απαντήσει κανείς σε ένα μήνυμα. Ήταν το εξομολογητήριο μας, εκεί ακουμπήσαμε οι περισσότεροι τις πιο ενδόμυχες σκέψεις και προβληματισμούς μας. Είναι απίστευτο αλλά εγώ και πάρα πολύ μεγάλος αριθμός χρηστών, εκεί ανοίξαμε την καρδιά μας, όπως δεν θα την ανοίγαμε ποτέ στον καλύτερο μας φίλο. Ίσως μελλοντικά κάποιος ψυχολόγος θα μπορούσε να ασχοληθεί με τα περιεχόμενα του και να μας εξηγήσει μερικά πράγματα.

Μου είναι αδύνατον να συνεχίσω να γράφω ονόματα φίλων και μελών, δεν θέλω να θεωρήσει κανένας φίλος μου ότι τον ξέχασα. Τα ονόματα που έδωσα ήταν απλά αντιπροσωπευτικά, χωρίς κανένα βοήθημα δίπλα μου θα σας έγραφα για 300 τουλάχιστον φίλους, που δημιούργησαν μέσα στην AcroBase και που με τιμούν με την φιλία τους.

Δύο ανθρώπους τους γνώρισα από τα πρώτα βήματα της AcroBase. Ο ένας ήταν πιτσιρίκος 14-15 χρόνων, είχε και μια θεοπάλαβη βάση την Crazy. Τον έκανα αρχηγό της ομάδας μπάσκετ της AcroBase και 3-4 φορές η GATE έχασε κατά κράτος από την νεανική μας ομάδα.
Για το παιδί αυτό έχω αρκετές τύψεις, ήταν από εκείνους που δεν έδινε παρουσίες στις συναντήσεις, έτσι δεν τον γνώρισα όσο καλά θα έπρεπε. Έγινε με μεγάλη καθυστέρηση sysop στην AcroBase, αλλά όμως εκείνος ήταν που μου πρόσφερε την ελπίδα της συνέχειας της AcroBase στην σημερινή της μορφή. Φυσικά αυτός ήταν ο Μίλτος.
Ο άλλος ήταν αρκετά μεγαλύτερος του, τον είδα για μία δύο φορές και τον εκτίμησα ιδιαίτερα, από τότε. Σήμερα είναι από τους βασικούς μας συνεργάτες και φυσικά δεν είναι άλλος από τον Βασίλη.

Θα τελειώσω με τον Δημήτρη, το τελευταίο αστέρι που μπήκε στην βάση αρκετά αργά. Δεν γνώρισε την μαγεία των μεγάλων ημερών, αλλά προς τιμή του, αγάπησε αυτό που είδε, αυτό που ξεχώρισε, αυτό που δυστυχώς αδυνατεί να κατανοήσουν όλοι οι χρήστες που μπαίνουν στην βάση τα τελευταία χρόνια. Φυσικά μαθήτευσε στην μεγάλη των Unixάδων σχολή της βάσης και ο Λουκάς και ο Αλέξιος, τον έβαλαν αμέσως στην καρδιά τους.

Στις 10 Φεβρουαρίου κάθε χρόνο, γιορτάζουμε τα γενέθλια της βάσης σε ευρύχωρα μπαρ. Σ' ένα απ' αυτά είχαμε καταλάβει και τους τρεις ορόφους του.

Στα δεκάχρονα μας, ένοιωσα σοκ όταν είδα να έρχονται παιδιά που σπούδαζαν στην Βρετανία και ήρθαν μόνο για μια μέρα για να δηλώσουν το παρόν τους στην γιορτή μας. Ήταν ένα απίστευτο συναίσθημα. Είχαν αγοράσει μια γιγαντιαίων διαστάσεων κάρτα και εκεί μερικοί απ' αυτούς έγραψαν ευχές και όχι μόνο. Ας θυμηθούμε μερικές απ' αυτές.

'Ελπίζω ότι μετά από πολλά χρόνια, που θα έρχομαι εδώ με τα εγγόνια μου, να βλέπω την ίδια μεγάλη και καλή παρέα που γνώρισα μέσα από την Acro.' Beerman

'Εύχομαι να τα χιλιάσει η Ακρούλα μας (και να είμαι και εγώ εκεί!!!) Με υπόσχεση για περισσότερα μηνύματα' Newman

'Χρόνια πολλά και …πληροφοριακά' Κώστας

'Στα εικοσάχρονα θα φέρουμε μεγαλύτερη κάρτα' Elbereth

'Ότι και να γράψω πάλι λίγο θα 'ναι. Να 'σαι καλά μεγάλε σύσοπα και στα 20 χρόνια όλοι μαζί. Valis

'Στο μήνυμα σου Στέλιο έγραφες ότι μας ευχαριστείς για τα ωραία αυτά χρόνια. Αν είναι κάποιος όμως που πρέπει να ευχαριστεί, σίγουρα δεν είσαι εσύ. Αυτά τα ωραία χρόνια που περάσαμε, είναι δικό σου δημιούργημα και εύχομαι να περάσουμε πολλά ακόμα παρέα' Palsar

'Χρόνια Πολλά στην πιο παλιά επιζούσα βάση της Ελλάδας και συνάμα την μόνη με τόσους Χαμόδρακες!!! Morgul φυσικά…

'Αν νομίζεις ότι τα 10 είναι πολλά υπόσχομαι ότι θα σε βοηθήσω να γιορτάσεις τα 100 (ακόμα και αν είμαι ακόμα στον στρατό). Σ'ευχαριστώ. Hot

'Χρόνια Πολλά. Ευχαριστώ για την ευκαιρία να θαυμάσω την πραγματικά ανεκτίμητη προσφορά σου σε όλους Diagoras

'Να ζήσεις AcroBase και χρόνια πολλά! Μεγάλη να γίνεις με modem πολλά. Woody

'Ρε παιδιά τα γυαλιά μου' Val

'Tα 100 πρώτα χρόνια είναι δύσκολα, τα 10 ήταν υπέροχα' Βαγγέλης Ελένη

'Στον άνθρωπο που μου χάρισε τα 3 πιο πολύτιμα αποκτήματα μου. Την φιλία του. Την αγάπη του. Την Acro' Papa

'10 χρόνια AcroBase, του χρόνου θα πάει και γυμνάσιο!' Noble

'Εγινες δέκα χρόνων μικρούλα… Αγκού! Γούτσου Γούτσου :-)' Penny

'Χρόνια Πολλά στην παρέα που σημάδεψε τα καλύτερα μου χρόνια' Reason

'Ακρούλα μου σου εύχομαι να τα εκατοστίσεις και να μου δώσεις ακόμα πιο πολλές ώρες χαράς και το σπουδαιότερο, παρηγοριάς στις δύσκολες στιγμές μου. Με αγάπη σε όλους' Fraulitsa

'Σ' ευχαριστούμε για την ζεστή γωνιά που μας έχεις προσφέρει και στα τριαντάχρονα θα φέρουμε μεγαλύτερη τούρτα' Alan

'Μπορεί να είμαι ένας …καινούργιος χρήστης, αλλά έχω ήδη …εκτιμήσει αυτήν την βάση. Ελπίζω να μπορέσω να κατέβω (από το Λονδίνο εννοεί) και στα 20 χρόνια μας. Εκ μέρους των Qluser και Zaphod, να σου ζήσει και ευχαριστώ για όλες τις θυσίες σου' Marvin

'Τα δέκα χρόνια ήρθαν με εμένα, θα με ανεχτείτε άλλα 100' Scorpios

'Χρόνια πολλά στην ακρούλα που ήταν πάντα εκεί όταν την χρειαζόμουνα' Sanador

'Εκείνο το λουκέτο τι το έκανες;' Sy.Me.Ac. (SyMeAc Σύνδεσμος μελών AcroBase… o ιδρυτής του Δημήτρης μου χάρισε ένα λουκέτο στο πρώτο πάρτι μας για τον ένα χρόνο της βάσης, για να την κλείσω :-)

Αυτά μεταξύ άλλων μηνυμάτων πάνω σε εκείνη την θεόρατη κάρτα.

Η αλληλένδετη σχέση αγάπης και σεβασμού μεταξύ όλων των παιδιών της βάσης με εμένα, αλλά και μεταξύ τους, δεν πιστεύω ότι είναι σύνηθες φαινόμενο σε τέτοιες μικρές κοινωνίες. Παρακολουθώ σήμερα το επίπεδο των Chat-room's και μελαγχολώ. Εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, όπου γίνονται καλές δουλειές, το κλίμα είναι απλά σοβαρό, επαγγελματικό ίσως. Εμείς δουλεύαμε με επαγγελματισμό άλλα όχι για ίδια συμφέροντα, αλλά για την συμμετοχή του καθένα μας, στον κοινό σκοπό που δεν ήταν τίποτα άλλο από την προσφορά μας στην παρέα.
Οι χρήστες είχαν τις πρωτοβουλίες σε πάρα πολλά θέματα. Θυμάμαι τον καιρό του πολέμου στην τότε Γιουγκοσλαβία, ο οργανωτής του Foreign Club, Κώστας έκανε dialup συνδέσεις σε BBS της Βοσνίας και Σερβίας και μίλαγε με τους εκεί χειριστές και χρήστες για να γνωρίσουμε πιο γλαφυρά το πρόβλημα. Αυτές τις ανταποκρίσεις θα τις ζήλευε το μεγαλύτερο κανάλι του κόσμου. Ήταν τόσο ζωντανές και ανθρώπινες, τόσο έντονη η κραυγή αυτών των ανθρώπων για την ειρήνη, που μας είχαν συγκλονίσει. Μία εφημερίδα μας διάβασε και αναδημοσίευσε το ρεπορτάζ του Κώστα είκοσι μέρες αργότερα, ε και …φυσικά δεν ανέφερε τις πηγές της.

Πέτρο, Αντώνη, Κώστα, Θοδωρή, Ανδρέα, Μιχάλη, Γιώργο, Στάθη, Νίκο, Γιάννη, Θανάση, Βασίλη, Τζένη, Χριστίνα, Άννα, Σοφία, Νατάσσα, Ελένη, Φανή, Τίνα και όλοι οι άλλοι συνεργάτες μας, ζητώ συγνώμη που λόγω χώρου δεν θα σας αναφέρω. Θα ήταν παγίδα να σας αναφέρω έναν έναν, όλο και κάποιον θα ξεχάσω.

Σας χρωστάω πιο πολλά από μια αναφορά, σας χρωστάω την χαρά και την τιμή να σας έχουμε συνεργάτες και φίλους. Δώσατε την σφραγίδα σας στο σύνολο της παρέας που ονομάζουμε AcroBase.

Mια προσπάθεια θα κάνω με αλφαβητική σειρά, να αναφέρω μερικά από τους ανθρώπους που έπαιξαν αποφασιστικό ρόλο, στο στήσιμο το στήριγμα και την υποστήριξη της AcroBase. Λογικά θα έπρεπε να γράψω εκατοντάδες μέλη, είναι όμως αδύνατον και τους ζητώ να με συγχωρέσουν.

Θέλω να αναφερθώ σε συγκεκριμένους ανθρώπους που σε συγκεκριμένες επίσης χρονικές στιγμές, χάραξαν το αυλάκι για να κυλήσει η AcroBase.

Δεν θα αναφερθώ στους συνεργάτες της βάσης, θα ήθελα τεράστια χωρητικότητα να το κάνω. Ίσως να κάτσω κάποια στιγμή και να κάνω μια γενική αναφορά για όλους, το αξίζουν άλλωστε.

Η λίστα είναι αλφαβητική.

Amigos (Μίλτος Τσιάκαλος) Αρχηγός της ομάδας μπάσκετ της Acro η οποία και κατατρόπωσε την αντίστοιχη της GATE αρκετές φορές και χειριστής της πιο ξεχωριστής βάσης στην Ελλάδα την Crazy μια πραγματικά πολύ χαρούμενη τρελή βάση :-)
Τον γνωρίζω από μικρό παιδί του γυμνασίου, πάντα σεμνός, δεν εμφανιζόταν συνήθως στις συναντήσεις μας.
Στις 3 Ιουλίου 2006 μου έκανε page sysop στην BBS και μου είπε δειλά ότι δημιούργησε ένα forum για την AcroBase. Έτσι ξεκίνησε η acrobase.gr.
Του χρωστάω ότι έχουμε σήμερα, του χρωστάω το χαμόγελο και την ελπίδα που μου έδωσε για την νέα συνέχεια της AcroBase. Του χρωστάω απίστευτα πολλά πράγματα, η ευγνωμοσύνη μου για αυτόν θα είναι μέχρι να κλείσω τα μάτια μου.
Η συγκίνηση μου ήταν μοναδική, όταν την ημέρα που γεννήθηκε η κόρη του την έγραψε με όνομα Amigoula. Η επόμενη γενιά έρχεται :-)

Asterion (Μάνος) Έχει προσφέρει στην AcroBase, περισσότερα απ’ όσο νομίζει ο ίδιος. Εκτός της πολύ μεγάλης φιλίας που έχουμε, είναι ο πλέον πολύτιμος βοηθός που έχω, με τις πιο κατασταλαγμένες απόψεις. Η σεμνότητα του δεν του επιτρέπει να καταλάβει, πόσο σημαντική ήταν η παρουσία του, στα εύκολα και στα δύσκολα χρόνια της AcroBase.

Cpower (Σπύρος Δευτεραίος) Από τους ανθρώπους που έστησαν τα θεμέλια αυτής της βάσης. Δεκάδες εκπληκτικά άρθρα, δημιουργία των πιο σημαντικών Club της βάσης, σφράγισε με την παρουσία του και το έργο του με ανεξίτηλα χρώματα το στίγμα της AcroBase. Μοναδικός άνθρωπος που προσέφερε απίστευτη βοήθεια. Σήμερα είναι στην ομάδα τηλεϊατρικής στην Ελλάδα αλλά από μαθητή που τον γνώριζα δεν έπεσα έξω στις προβλέψεις μου, ήταν διαφορετικός!
Δημιουργός και οργανωτής των Clubs των γλωσσών προγραμματισμού και
του Φιλοσοφικού Club. Μεταξύ των άλλων ήταν ο δημιουργός του προγράμματος τεχνητής νοημοσύνης 'Aphrodite' που είχαμε online στα πρώτα βήματα της AcroBase.

Handsome (Γιάννης Δεμίρης) Θα πρέπει να γράφω ολόκληρα κατεβατά για να μπορέσω να περιγράφω την προσφορά του Γιάννη Δεμίρη στην βάση. Ουσιαστικά και τυπικά ήταν ο δημιουργός και εμπνευστής μαζί με τον Σπύρο Δευτεραίο στην αναγκαιότητα της ύπαρξης ειδικών περιοχών της AcroBase.
Μαθητής ακόμα με μια εκτενή αρθρογραφία μας γνώρισε από το 1988 κιόλας την
Τεχνητή Νοημοσύνη. Ιδρυσε το AI Club από το οποίο προήλθαν το Club
Φιλοσοφίας αλλα και άλλα Clubs. Η προσφορά του είναι ανεκτίμητη για μένα
θεμελίωσε την AcroBase με ποιοτικά υλικά και έβαλε την βάση σε μια
διαφορετική τροχιά χαρακτηρίζοντας την από τα πρώτα της βήματα.
Σήμερα Καθηγητής Τεχνητής Νοημοσύνης στο Imperial του Λονδίνου, κάτοχος PhD του Πανεπιστημίου του Εδιμβούργου στην Τεχνητή Νοημοσύνη με παρουσία σε πολλά συνέδρια της ειδικότητας του σ'όλον τον κόσμο και για περίπου ένα χρόνο συνεργάτης του Πανεπιστημίου της Osaka, μας τιμάει που τον θεωρούμε δικό μας άνθρωπο.
Τα άρθρα του και τα μηνύματα του κοσμούν σαν πολύτιμοι λίθοι σήμερα τα Clubs
και τα Bulletins της AcroBase.

Helen (Ελένη Νταβέα) Η πρώτη και τελευταία Sysop της AcroBase, με έντονη συμμετοχή και δημιουργία και οργάνωση τριών Clubs. Ήταν το λουλούδι της AcroBase, η πιο γλυκιά της παρουσία.

Marvin (Ανδρέας Αντωνόπουλος) Χειριστής Ενας από τους βασικούς συντελεστές του Δικτύου GATE, ανέλαβε σε πρώτο στάδιο την αναμόρφωση του προγράμματος Major και μαζί με τον Αντώνη Σιμωνίδη έκαναν πραγματικά πολύ καλή δουλειά.
Αντικατέστησε τον Γιώργο Σπηλιώτη σαν οργανωτής του Pascal Club.
Θα μείνει γραμμένη στην μνήμη της παρέας εκείνων των ανθρώπων όταν μετά
από την τελευταία συνάντηση των χρηστών της Teledata σε ένα φασφουτάδικο,
η πρόταση του Ανδρέα μας ξάφνιαζε όλους :
'Τώρα που κλείνει η Teledata, με την AcroBase σαν ξεκίνημα δεν φτιάχνουμε
εμείς μια μεγάλη βάση;' Η ιδέα της GATE μόλις είχε ξεκινήσει....
Την επόμενη η συνάντηση στο σπίτι του θα έπρεπε να είχε καταγραφεί και
μαγνητοσκοπηθεί. Το πόσο αλλοπρόσαλλες ιδέες έπεσαν δεν έχει προηγούμενο :-)

Morgul (Αλέξιος) Μαζί με τους Vagelis και Qluser πήραν την σκυτάλη από την γενιά των θεμελιωτών της βάσης (Handsome Cpower Oops Noble) και συνέχισαν
καλύτερα από τους πρώτους και μέχρι σήμερα να στηρίζουν την AcroBase.
Η αναφορά μου για τον Αλέξιο, λογικά θα πρέπει να καταλαμβάνει το πιο μεγάλο κομμάτι αυτού του άρθρου
Τον γνώρισα 15 χρονών και δεν άργησα να καταλάβω με τι έχω να κάνω...
Είναι ο πολυγραφότερος χρήστης, οργανωτής και χειριστής της AcroBase
όλων των εποχών. Οταν το 1991 του παρέδωσα να ρίξει μια ματιά στο source του προγράμματος Major με έκπληξη είδα σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα, παράτησε την Pascal που τόσο αγαπούσε και ασχολήθηκε με την C. Δημιούργημα του τα
εκπληκτικά module του offline mailer, των gallups, των buleltins, των news
και πολλών άλλων, που άλλαξαν την εικόνα της βάσης.
Ολα αυτά σε ένα απίστευτο μικρό χρονικό περιθώριο.
Κάποια εποχή μου δήλωσε αηδιασμένος για το dos και τις απίστευτες μικρές
δυνατότητες του Major και αποφάσισε να φτιάξει μόνος του ένα πρόγραμμα BBS
κάτω από το λειτουργικό Linux.
Ποτέ δεν πίστεψα εκείνη την εποχή ότι κάτι τέτοιο θα μπορούσε να γίνει
δυνατόν από έναν και μόνο άνθρωπο, με ελάχιστον ελεύθερο χρόνο λόγω των
σπουδών του. Με ρώτησε τι θα ήθελα να συμπεριλαμβάνει το νέο πρόγραμμα βάσει
της εμπειρίας που είχα από το Major σαν χειριστής του.
Εγώ του είπα δέκα πράγματα εκείνος έφτιαξε χίλια και σε λίγο καιρό είχαμε
την χαρά να δοκιμάζουμε τον Μέγιστο.
Για μερικούς ανθρώπους το αδύνατον δεν υπάρχει στο λεξιλόγιο τους. Μέσα
σ' αυτή την βάση είχα την χαρά και την τιμή να γνωρίσω μερικούς απ' αυτούς.
Είμαι υπερήφανος για όλους.
Ο Αλέξιος είναι στην πρώτη σειρά, σημαιοφόρος τους. Του χρωστάω πολλά από τα χαμόγελα της ζωής μου. Με τιμάει να τον θεωρώ πνευματικό μου παιδί και να το αποδέχεται χωρίς τις γνωστές του γκρίνιες :-)

Moukas (Αλέξανδρος Μούκας) Εχουν καταγραφεί εδώ και στην GATE οι εκπληκτικές συναντήσεις στο σπίτι του Marvin και του Kurgan, για την δημιουργία μιας μεγάλης βάσης. Ολη η ιδέα προσέκρουε στο οικονομικό πρόβλημμα εκεί που έδωσε λύση ο Αλέξανδρος.
Εκτός της απίστευτης για την εποχή οικονομική του προσφορά, χωρίς ένα
συνεχές κυνηγητό για να ξεπεραστούν πολλά και μεγάλα προβλήμματα, δεν θα
μπορούσε να υπάρξει καν η ιδέα της GATE.
Εκτός αυτού του χρωστάω την μεγαλύτερη συγκίνηση που ένοιωσα ποτέ, όταν
μάζεψε στο σπίτι του 30-40 χρήστες της Acro για να μου κάνουν την πιο ευχάριστη
έκπληξη της ζωής μου ανήμερα των γενεθλίων μου το 1992.

Navy & Panos (Σταύρος Τσουβαλάς και Μάκης Περεντίδης) Παλιοί φίλοι συνεργάτες και οργανωτές στην Acro.
Δεν υπήρξαν βασικοί συντελεστές της AcroBase όπως οι άλλοι που αναφέρω, αλλά ήταν αυτοί που θεμελίωσαν την προσπάθεια του Μίλτου να βρεθούμε σ’ αυτήν την μορφή, να μας παραχωρήσουν απλόχερα την φιλοξενία και να μας προσφέρουν και το πρόγραμμα.
Από τα πολύ καλά παιδιά της βάσης με μεγάλη και καλή συμμετοχή.

Nimele (Σοφία Αναγνωστοπούλου)Το φαινόμενο της τότε εποχής. Η πρώτη οργανώτρια του Books Club και ταυτόχρονα η πρώτα γυναίκα clubop στην Ελλάδα.
Έφτασε εποχή που από μόνο του το Books Club είχε πολλές δεκάδες μηνύματα
την ημέρα. Η ιερά συμμαχία των τότε φίλων του Tolkien (Nimele Morgul Orome)
άφησε εποχή σε τέτοιο βαθμό που οδήγησε μερικούς από εμάς να φτιάξουμε
το αντι-tolkien Club :-)

Noble (Δημήτρης Δέλλιος) Πως θα μπορούσε ένα Club να ονομαστεί από πολιτικό σε χιούμορ;
Βάλτε μέσα έναν Δημήτρη και όλα δυνατά. Τα τρία Δ της εποχής
Δεμίρης Δευτεραίος Δέλλιος μαζί αργότερα και με ένα Σ (Σπηλιώτης)
πραγματικά πολιορκούσαν με φοβερού επιπέδου συζητήσεις τα τότε
Clubs. Η φοβερή κόντρα του υποφαινόμενου με τον Δημήτρη και τον Δούκα
εναντίον του Δεμίρη και του Δευτεραίου, οδήγησαν στην αναγκαιότητα
δημιουργίας του Club φιλοσοφίας, μιας και στο AI Club βγαίναμε
off topic με την 'Περί θεού' συζήτηση μας που έκανε ρεκόρ όλων των εποχών
στην Acrobase με περίπου 5000 μηνύματα. Μια συζήτηση διαχρονική αφού
συνεχίστηκε και σε άλλες εποχές με άλλους συντελεστές.
Ο Δημήτρης έδινε καθημερινά με την άσβεστη χιουμοριστική του διάθεση
μια άλλη φλόγα στην βάση.

Oops (Γιώργος Σπηλιώτης) Το περίφημο Σ που λέγαμε πριν :-)
Δημιούργησε το Pascal Club και είναι ένας σημαντικός κρίκος στην αλυσίδα
των περίφημων ανθρώπων που γνώρισα στην AcroBase και που την στήριξαν με
πολύ πάθος και αγάπη.
Δημιουργός του πρώτου προγράμματος δικτύωσης βάσεων Ηellas Net, με κέντρο
την AcroBase που έφτασε στο σημείο να ενώνει σε ένα κοινό Club 17 BBS.
Μετά από καιρό παρουσίας του στην βάση ο Γιώργος μου έδειξε το πρώτο cap
που είχε στην πρώτη του σύνδεση και στον διάλογο που είχαμε οι δυό μας.
Το Club Anadromh φιλοξενεί αυτό το cap και πολλές φορές με συγκίνηση το ξαναδιαβάζω.
Για πολλούς ανθρώπους υπάρχει η αίσθηση ότι μέσα από την δικιά μας επικοινωνία
είναι δύσκολο να δεις καθαρά τον άλλο. Θα μου επιτρέψτε να διαφωνήσω.
Η εξωτερική εμφάνιση του ανθρώπου σε εμποδίζει να δεις καθαρά τον εσωτερικό
του κόσμο, η πρώτη ιδέα που σχημάτισα για τον Γιώργο και για τα άλλα παιδιά,
τα πρώτα του λόγια, μου έδειξαν πιο καθαρά το ποιός είναι. Αυτό το κριτήριο
δεν με πρόδωσε ποτέ ή τουλάχιστον δεν με πρόδωσε στο 99.9 των περιπτώσεων.

Papa (Γιώργος Κορύλλος) Από τις πιο αγαπητές φυσιογνωμίες της AcroBase, κατέχει όλα τα ρεκόρ συνδέσεων στην παλιά AcroBase και σε όλους είναι γνωστός με τα παρατσούκλια που του έχουμε δώσει όπως Παπάκι (@) Παπίτος κα.

Pazo (Βασίλης Φικιώρης) Φίλος της AcroBase από τα πρώτα του χρόνια. Στην τελευταία περίοδο της acrobase.gr, ο Βασίλης ήταν για μένα, ο καλύτερος σύμβουλος, κατευναστικός, ήρεμος, η γνώμη του πάντα μετράει και είναι από τους πολύτιμους administrators που έχουμε.

Qluser (Λουκάς Μαναίος) Μέλος της 'αγίας τριάδας' της Acro μαζί με τον Βαγγέλη και τον Αλέξιο :-)
Εκπληκτικός άνθρωπος αυτό που εγώ αποκαλώ ο ήρεμος γίγαντας :-)
Μύησε τους περισσότερους φίλους μας στο Minix και μετέπειτα στο Linux
για να θεωρείτε σήμερα ο μεγάλος GURU του είδους.
Οι περί Minix και Linux συζητήσεις τους με τον Magic τον Βαγγέλη
και λίγο αργότερα με τον Αλέξιο έμειναν ιστορικές.
Ηταν ο πρώτος χειριστής του Δικτύου GATE, αλλά η μεγάλη του αγάπη παρέμεινε
η AcroBase.
Και η βάση και εγώ προσωπικά του χρωστάμε πάρα πολλά, εκτός από εκπληκτικός
φίλος και συνεργάτης είναι ένας σπουδαίος σεμνός άνθρωπος και επειδή ξέρω
ότι δεν θέλει με τίποτα να τα λέω αυτά ... κινδυνεύω :-)

Reason (Κώστας Μούτσελος) Από τους πιο σπουδαίους συντελεστές της AcroBase. Οι εκπληκτικού επιπέδου συζητήσεις του με τον Σπύρο Δευτεραίο στο Club Φιλοσοφίας έχουν καταγραφεί και μπορείτε να τις διαβάσετε στο Club και στα άρθρα.
Εμπνεύστηκε και δημιούργησε το HeartCad Club, για πολλούς από εμάς
το πιο ζεστό Club που πολλές φορές δέχτηκε τις εκμυστηρεύσεις μας που ίσως
να μην κάναμε ούτε στον πνευματικό μας.

Vagelis (Βαγγέλης Μπλάθρας) Ο αποκαλούμενος από μένα χρυσοχέρης της βάσης. Για πολλά χρόνια δίνει έντονα την παρουσία του και έχει το ρεκόρ συνεχούς και χωρίς διακοπές μεγάλης μονάκριβης μοναδικής παρουσίας και βοήθειας προς το δίκτυο μας και προς τις δύο βάσεις ταυτόχρονα.
Για 8 χρόνια μοναδικός χειριστής της GATE προσέφερε όσο κανείς στο να μπορεί
η GATE να στέκει στα πόδια της.
Μοναδικός φίλος και συνεργάτης, αγαπητός σε όλους τους χρήστες και των δύο
βάσεων, είναι δείγμα πολύ σπουδαίου ανθρώπου.
Είναι πάντα παρών όταν τον χρειάζομαι, πάντα με καλή θέληση και πρόθυμος να
βοηθησει. Είναι εξαιρετικός μου φίλος παρά τους μερικούς αιώνες
που μας χωρίζουν μιας και ισχυρίζεται ότι ήμουν συμμαθητής του Σωκράτη.
Δέκτης και αποστολέας πολλών πειραγμάτων, είναι ο αγαπημένος όλων όσων τον γνωρίζουν.
Για μερικούς ανθρώπους το αδύνατον δεν είναι και τόσο ... αδύνατο.
Μαζί με τον Αλέξιο και τον Λουκά ήμουν πάντα σίγουρος ότι θα είχαν λύση για όλα.

Varthol (Γιώργος Βαρθολομαίος) Μπορεί η παρουσία του στην βάση να μην ήταν τόσο έντονη, αλλά για μένα εκτός του ότι είναι ένας από τους πρώτους ανθρώπους που γνώρισα online στην Ελλάδα, ένας υπέροχος ταλαντούχος άνθρωπος, έτοιμος να
προσφέρει τις απίστευτες γνώσεις του σε όλους και στάθηκε πολλές φορές κοντά μου σε θέματα hardware.

Vegos (Τώνης Μαγκλάρας) Αν υπάρχει σήμερα AcroBase σε μεγάλο βαθμό το χρωστάμε στον Τώνη. Εκείνος μου έριξε το μικρόβιο της δημιουργίας BBS. Με την δικιά του
προτροπή έστησα και μετάλλαξα το Procomm Plus σε Host Mode που
φιλοξένησε στις 10 Φεβρουαρίου του 1988 την AcroSoft BBS.

Xenios (Στέλιος Χαμόδρακας) Στις 10 Φεβρουαρίου του 1988 ίδρυσε την AcroBase. Την συνέχεια την έκαναν άλλοι.

Αν μεγάλωνα τον πίνακα αυτό και πρόσθετα και άλλους δεν θα με χώραγαν 50 σελίδες.
Προσπάθησα με την μνήμη μου να τοποθετήσω εδώ αυτούς που χάραξαν την πορεία.

Ακολούθησαν εκατοντάδες άλλοι που έδωσαν το στίγμα τους. Από τον απλό επισκέπτη μας, που μας κάνει την τιμή να μας διαβάζει, μέχρι και τον πρώτο administrator, όλοι έχουν βάλει το χέρι τους για να κτιστεί το οικοδόμημα που λέγεται AcroBase.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Xenios For This Useful Post:
Oasis (09-01-23), Zerocool (13-10-11)