Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 24-03-10, 19:20
Το avatar του χρήστη justin
justin Ο χρήστης justin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 01-02-24 08:20
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από maralin Εμφάνιση μηνυμάτων
Justin ωραιες οι μαντινάδες σου..πλησιαζει Πασχα....δε ξερω αν εχεις στη συλλογη σου να μας παραθεσεις καποια ευχετηρια...
Σ’ ευχαριστώ maralin

Τώρα μαντινάδες για τις ημέρες του Πάσχα, λίγο δύσκολο το βλέπω, δεν έγραψα ποτέ μου για τις μέρες αυτές. Όμως μια και μιλάμε για μαντινάδες θέλω να σας πω, πως σ’ αυτό το δίστιχο συνήθως κρύβεται μια ολόκληρη ιστορία με αρχή και τέλος.
Από τις εκατοντάδες μαντινάδες που έχω γράψει από τα δεκατέσσερα μου χρόνια είναι και οι παρακάτω που αν και έχουν περάσει περίπου σαράντα πέντε χρόνια τις έχω διαβάσει σε πολλές ηλεκτρονικές διευθύνσεις.

Δε σου ζητώ να μ’ αγαπάς η αγάπη δεν ζητιέται,
γιατί’ ναι αίσθημα κι’ αυτό που μόνο του γεννιέται.


Στσ’ ασκορδαλούς τα ξόδεψα τα μπαρουτάσκαγά μου
και δα θωρώ τσι πέρδικες και καίγεται η καρδιά μου.


Οι Μαντινάδες λοιπόν είναι η πιο συνηθισμένη μορφή λαϊκού τραγουδιού και αποτελούν ποιητικό είδος διαδεδομένο σε ολόκληρη την Κρήτη. Η Κρητική μαντινάδα είναι δίστιχο με δεκαπεντασύλλαβους και ομοιοκατάληκτους στίχους στην διάλεκτο της Κρήτης. Κάθε μαντινάδα έχει αυτοτελές νόημα παρά την περιορισμένη έκταση της όπως λέω παραπάνω. Υπάρχουν ωστόσο και οι μαντινάδες που λέγονται σε απάντηση άλλης μαντινάδας. Στην περίπτωση αυτή η μια συμπληρώνει την άλλη και δεν ισχύει ο κανόνας του αυτοτελούς νοήματος.
Η μαντινάδα είναι ο ξεχωριστός τρόπος με τον οποίο οι νέοι, οι γέροι και τα παιδιά της Κρήτης έχουν τη δυνατότητα να εκφράζουν κάθε στιγμή τη πληθώρα και τη διαφορετικότητα των συναισθημάτων τους, τον πόνο, τη χαρά, την προσμονή, τη λαχτάρα, τον έρωτα, τον θυμό, την εκδίκηση, τη νοσταλγία. Έχουν ειπωθεί και συνεχίζουν να λέγονται χιλιάδες μαντινάδες για κάθε εκδήλωση της ανθρώπινης ζωής. Οι περισσότερες αφορούν την αγάπη και τον έρωτα αλλά δεν λείπουν οι σατυρικές, της ξενιτιάς, διδακτικές, πειρακτικές, του αρραβώνα και του γάμου, μα και οι πικάντικες.
Οι μαντινάδες λέγονται σε γλέντια με τη συνοδεία της λύρας, ή χωρίς όργανα σε παρέες, στο καφενείο, σε καθημερινές συζητήσεις. Οι περισσότερες σπάνια γράφονται σε κάποιο τετράδιο, και ακόμα λιγότερες τυπώνονται σε κάποιο βιβλίο. Πολλές λέγονται και ξεχνιούνται, αλλά οι καλύτερες αποστηθίζονται και περνούν από στόμα σε στόμα, δεν γνωρίζουν αυτόν που την έγραψε.
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to justin For This Useful Post:
maralin (24-03-10), Nikoscot (23-01-13)