Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 30-01-08, 11:36
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλές φορές , μου τυχαίνει να δω όνειρα με ανθρώπους ή καταστάσεις οι οποίες τις επόμενες 2-3 μέρες αναπαράγονται και στην πραγματική ζωή σε μεγάλο βαθμό. Π.χ τυχαίνει να συναντήσω τυχαία τον συγκεκριμένο άνθρωπο ή να συμβεί κάτι από αυτά που είδα στον ύπνο μου .
Οι συνήθεις εξηγήσεις είναι ότι 'είχες την έννοια' για το συγκεκριμένο πράγμα οπότε το έβλεπες και στον ύπνο σου.
Συμβαίνει όμως καμιά φορά να βλέπω άσχετα άτομα ή καταστάσεις που δεν θα περιμένα ποτέ να μου συμβούν. Η άλλη εξήγηση είναι ότι βλέπεις τόσα πολλά πράγματα στον ύπνο σου οπότε όταν σου συμβαίνει κάτι, αμέσως ανατρέχει ο νους και φέρνει στην επιφάνεια το σχετικό συμβάν που έχεις δει στον ύπνο σου.
Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο ..έχετε κάποιες ορθολογικές εξηγήσεις ;
Ορθολογικές εξηγήσεις υπάρχουν αρκετές, αλλά όλες έχουν από ένα «ίσως», γιατί δεν ξέρουμε όσα θέλουμε να πιστεύουμε για τη λειτουργία του εγκεφάλου, ούτε για το πώς σχηματίζονται και αποθηκεύονται αναμνήσεις, ούτε για το πώς ανακτώνται. Μπορείς πχ να θεωρήσεις ότι ο εγκέφαλος είναι ένας χημικός υπολογιστής, και ως τέτοιος έχει μεγάλο ποσοστό σφάλματος (ποσοστό που διορθώνεται με διάφορους παράξενα γνώριμους — από την πληροφορική — τρόπους στον εγκέφαλο). Ο εγκέφαλός μας κάνει ένα πράγμα πάρα πολύ καλά, κι αυτό είναι pattern matching. Το κάνει συνέχεια και με όλες τις αισθήσεις, και δε χρησιμοποιεί δυαδική λογική αλλά κάτι που μοιάζει περισσότερο με fuzzy logic. Αν συνδυάσεις και τον περίεργο (για τα δεδομένα της υπόλοιπης ζωής μας) τρόπο που ενεργοποιούνται οι νευρώνες όταν ονειρεύεσαι, άνετα μπορεί να: «μπερδεύεται» ο εγκέφαλός σου. Ακούγεται ατελές, αλλά ένας μπερδεμένος εγκέφαλος σε χαμηλό επίπεδο έχει κάθε σημάδι απόλυτης σιγουριάς σε συνειδητό επίπεδο. Σου'χει τύχει ποτέ να πεις «τόσα χρόνια ήμουν σίγουρος ότι αυτή η πινακίδα ήταν εκεί», ή «αυτό το μαγαζί το έλεγαν τάδε» και να έκανες λάθος;

Αν θες ορθολογικές (με τη συμβατική έννοια) εξηγήσεις, υπάρχουν αρκετές, αλλά σχεδόν σίγουρα πέφτουν στο γνωστό σφάλμα να θεωρήσουν ότι ο εγκέφαλος λειτουργεί ντετερμινιστικά, πράγμα που ξέρουμε πως δεν ισχύει όσο θα'πρεπε. Είναι χαοτικό σύστημα, άλλωστε, και πολλές από τις διεργασίες της σκέψης μας (λένε οι τελευταίες θεωρίες που είχα δει όταν ασχολούμουν ακόμα καθημερινά με AI) γίνονται είτε σε κβαντικό επίπεδο είτε ως κβαντικά φαινόμενα στο μακρόκοσμο (βλ. γάτα του Schrödinger) λόγω της ασύλληπτης πολυπλοκότητας των διασυνδέσεων στον εγκέφαλο.

Η δεύτερη θεωρία είναι πιο κομψή γιατί (α) δεν έχεις το ζήτημα αιτίας-αιτιατού που έχεις με πιο συμβατικές θεωρίες, και (β) ξέρουμε ακόμα λιγότερα γι'αυτά τα φαινόμενα απ'ότι ξέρουμε για τις σχετικές λειτουργίες του εγκεφάλου, οπότε ό,τι κι αν πούμε είμαστε μέσα.

Αν δεν έχεις δει το What the Bleep do we Know?, αναπτύσσει μερικές απ'αυτές τις ιδέες, αλλά δε μπορείς να πάρεις τέτοιες ταινίες τοις μετρητοίς, μια και συνήθως όσοι είναι υπεύθυνοι για το μοντάζ δεν έχουν ιδέα τι είναι σημαντικό και καταλήγεις με ένα μικρό μπάχαλο.

Και σε απάντηση της προτελευταίας ερώτησής σου, ναι, μου συμβαίνει κι εμένα αυτό (και νομίζω σε όλους).
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση