Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 15-03-12, 19:05
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλά μια γλώσσα που μιλούσε ένας λαός που εξελίσσεται καλώς ή κακώς, που (η γλώσσα) σταθερά βρίσκεται σε μια μορφή που παραπέμπει άμεσα στην αρχική της με πάμπολες κοινές λέξεις και έννοιες, μια γλώσσα που έχει το ίδιο όνομα με την αρχική, μόνο «ζωντανή» θα μπορούσε να χαρακτηριστεί – εκτός αν θέλαμε να την απαξιώσουμε, για κάποιο λόγο.
Σαφώς. Δε θα χαρακτήριζα την Αρχαια Ελληνική γλώσσα "νεκρή" έτσι έυκολα. Στη γλωσσολογία πολλά πράγματα είναι ρευστά και είναι δύσκολο να διαχωρίσεις το "θάνατο", την "έκλειψη", την "ψευδοέκλειψη" ή απλά την "αλλαγή" μιας γλώσσας.

Το ζητούμενο βέβαια δεν είναι αν θα λέγεται «ζωντανή» ή «νεκρή» μια γλώσσα που έχει πλούτο και συνέχεια. Το ζητούμενο είναι να γνωρίσουμε τον πλούτο της και να τον αξιοποιήσουμε. Η ωφέλεια θα ήταν όλη δική μας.
Αυτό εννοείται. Αλλά ο καθενας μπορει να εχει και μια ευαισθησια παραπανω. Εγω ο βλάκας έχω ευαισθησία στο θεμα της γλωσσας, τη χρήση όρων και τις εντυπώσεις που δημιουργούνται, και πώς η μη ορθότητά τους μπορει να επιδράσει στην ημιμάθειά μας. Εγω αντιλαμβανομαι τη σταση σου και αυτα που θελεις να "προστατεψεις" και πολυ καλα κανεις.

(όλοι ημιμαθείς είμαστε αλλά κάποιοι ειμαστε πιο ή λιγότερο "ημί-" απο άλλους)
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 15-03-12 στις 19:12
Απάντηση με παράθεση