Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 08-04-08, 12:26
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ είμαι μόλις ένα χρόνο και δυο μήνες στην άκρο, και αυτά που λέει ο Odin [περί ανοχής στη διαφορετικότητα των απόψεων και αποδοχής της ύπαρξης επιχειρημάτων που στηρίζουν απόψεις αυτές με τις οποίες ο "συντηρητικός" ή "παραδοσιακός" πυρήνας του forum είναι διάφωνος, περί ειρωνίας, περί -κυρίως συγκεκαλυμμένων για να μην τρέχει και τίποτα και να μπορούν μετά κάποιοι να πουν πως το "θύμα" παραλογίζεται - προσβολών] μου φαίνονται λογικά.

Επίσης, με ενοχλεί η τάση να απομονώνουν διάφοροι μια-δυο φράσεις από τα posts μου [και τα posts άλλων] και να απαντούν αποσπασματικά, έχοντας αποκόψει αυτές τις φράσεις από το περιβάλλον τους. Το νόημα μιας φράσης έχει να κάνει με τα συμφραζόμενα. Η απομόνωση μιας φράσης προκειμένου να αλλοιωθεί το νόημά της απαντάται κυρίως στον κίτρινο τύπο... Είναι κρίμα να γίνεται εδώ.

Κάτι άλλο που με ενοχλεί, και που ίσως να μην είναι θέμα του forum αποκλειστικά, αλλά θέμα των ανθρώπινων σχέσεων γενικότερα, είναι το φτυάρι που πέφτει πίσω απ' τις πλάτες διαφόρων, πίσω απ' τη δική μου για παράδειγμα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι άνθρωποι δεν έχουν καταλάβει ως τώρα ότι τίποτα δεν μπορεί να μείνει κρυφό για πάντα, και ότι ο διάολος πάντα σπάει το ποδάρι του και αυτός που τρώει το θάψιμο το μαθαίνει.

Τέλος, θα ήθελα τα θέματα περί μουσικής, λογοτεχνίας/ποίησης και εικαστικών, και γενικά όλα τα πολιτιστικά θέματα να έχουν περισσότερη και ουσιαστικότερη κίνηση, αλλά αυτό είναι θέμα γούστου και δεν είναι "πρόβλημα" του forum, δεν ξέρω αν παλιότερα είχε πιο πολλή κίνηση σε αυτούς τους τομείς ή όχι. Αυτό που μάλλον είναι πρόβλημα, όμως, είναι το ότι ενώ διάφορα άλλα θέματα ατονούν, τα διάφορα flame wars [Χριστιανοί vs Άθεοι The Sequel, Πίστη vs Επιστήμη 4, Θα Πρέπει Να Καούν οι Gay στην Κόλαση;, κτλ.] φουσκώνουν, αυξάνονται και, γενικώς, καλά κρατούν.

Μέσα από τη σύγκρουση γεννιούνται οι νέες ιδέες, αλλά σε ένα forum οι συγκρούσεις αυτές θα έπρεπε να είναι ελεγχόμενες, νομίζω, δηλαδή μέσα σε κάποια ευγενικά πλαίσια. Έχω ακούσει και άλλες απόψεις, σε άλλα fora, βέβαια, που λένε ότι η επιβολή της ευγένειας με το ζόρι είναι λογοκρισία και καταπίεση, αλλά δεν συμφωνώ διότι όταν τα πράγματα ξεφεύγουν και ξεφεύγω κι εγώ και αμύνομαι επιθετικά νοιώθω ξεκάθαρα πως έχω παρεκτραπεί προς άσχημες κατευθύνσεις, ενώ όταν τα πράγματα είναι πολιτισμένα και ευγενικά νοιώθω όμορφα.

Είναι δύσκολο εγχείρημα το να οργανώνει κανείς ένα μέρος όπου άνθρωποι λένε τις απόψεις τους, διαφωνούν, μερικές φορές διαφωνούν και ριζικά, και δεν υπάρχουν μεγάλες εντάσεις. Η αλήθεια είναι πως δεν το έχω δει να πετυχαίνει απόλυτα πουθενά. Τα περισσότερα fora που δεν έχουν εντάσεις έχουν πάνω-κάτω έναν τύπο ανθρώπων, τουλάχιστον όσον αφορά στις απόψεις - οι διαφωνίες δεν είναι ριζικές. Η άκρο τα καταφέρνει σχετικά καλά για ελληνικό forum με πραγματικά αντιδιαμετρικά αντίθετες απόψεις ανάμεσα στους χρήστες της. Υπάρχουν και φωτεινά παραδείγματα ανθρώπου με τους οποίο δεν νομίζω να μπλεχτώ ποτέ σε φορουμοκαυγά, ενώ έχουμε αρκετά διαφορετικές απόψεις, επειδή μπορούν να συζητούν ευγενικά. Θα μπορούσε όμως να τα καταφέρνει και πολύ καλύτερα...

Υ.Γ. Gildor, αν κάνεις την άκρο πρωινό μαγκαζίνο, θα σε πνίξω. :P
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Endelva : 08-04-08 στις 12:31
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Endelva για αυτό το μήνυμα:
nikisforos (18-03-10)