Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #52  
Παλιά 16-05-07, 17:16
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ενοχλεί να αποκαλείται ο Χριστός "Υιός του Θεού", ναι ή όχι;
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι φυσικά
Περίφημα. Άρα δε θα πρέπει να σε ενοχλεί ούτε κάποια άλλη αντίστοιχη έκφραση θρησκευτικής αλήθειας, πχ "ο Αλλάχ είναι ο μόνος αληθινός θεός και ο Μωάμεθ ο προφήτης του".

Αυτό που νομίζω αναρωτήθηκε ο Kiwi (κι εγώ κατ'επέκταση) είναι πού σταματούν αυτές οι ανώδυνες φράσεις και συμβολισμοί. Υπάρχουν εκείνοι οι χριστιανοί που πιστεύουν ότι όσα γράφονται στη Βίβλο (δηλ. πολλά από αυτά που παρατέθηκαν στο πρώτο μήνυμα εδώ) είναι κυριολεκτικά αληθινά. Πώς θα κάνεις διάλογο με κάτι τέτοιο; Ιδιαίτερα μάλιστα αν η οποιαδήποτε υποψία ότι δε δέχεσαι όσα γράφονται ανάγεται αυτομάτως σε αμφισβήτηση της θρησκευτικής τους ελευθερίας;

Να στο κάνω πιο συγκεκριμένο: Μου επιτρέπεις να ποστάρω σε μήνυμα στην Ακροβάση τα γνωστά καρτούν του Μωάμεθ που ξεσήκωσαν παγκόσμια θύελλα αντιδράσεων και εξ αιτίας των οποίων πέθαναν άνθρωποι μόλις ενάμιση χρόνο πριν; Σκέψου επίσης αν θα απαντούσες το ίδιο πριν γίνει η φασαρία...

Αντίστροφα, με τους αρνητικούς χαρακτηρισμούς, όπου υπάρχει και το μεγαλύτερο περιθώριο παρεξήγησης:

Θα μπορούσε ένας αρχαιοελληνιστής να χαρακτηρίσει το χριστιανισμό ως "ιουδαϊκή αίρεση" ή θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει αυτούσιες φράσεις από τα ευαγγέλια για να δείξει ότι συντέλεσαν αποφασιστικά σε αυτό που θεωρεί πολιτιστική καταστροφή;

Θα μπορούσε ένας πιστός εβραίος να γράψει στην Ακροβάση τη φράση "ο Χριστός είναι κίβδηλος"; Αν ναι, γιατί πειράζει που ο αρχαιοελληνιστής τον χαρακτηρίζει "κήρυκα μίσους"; Αν όχι, πώς θα του απαγορέψεις να εκφράσει μια βασική αρχή της πίστης του;

Προσωπικά βρίσκω το θέμα απίστευτα μπερδεμένο αλλά και πολύ ενδιαφέρον. Νομίζω ότι θα αποτελεί με το πέρασμα του χρόνου όλο και μεγαλύτερο πρόβλημα, εκτός κι αν μας φωτίσει ο όποιος θεός και συμφωνήσουμε ότι μερικά πράγματα είναι λιγότερο σημαντικά από όσο νομίζουμε..
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση