Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 26-03-07, 03:03
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 18:01
Αρχική Δημοσίευση από Platinum Εμφάνιση μηνυμάτων
Χμμ, μπάινω στον πειρασμό να βάλω και τον Sinclair QL...
Γκουχ!

Αρχική Δημοσίευση από otto Εμφάνιση μηνυμάτων
...ήταν κορυφαίο για την εποχή του.. 68000 @ 7Mhz
68008 @ 7.5MHz για την ακριβεια.

κρίμα που έιχε 8Bit bus ..
Ακομα κι ο 68008 ηταν 32bit εσωτερικα ομως. Και ο QL ηταν ο πρωτος προσωπικος[1] υπολογιστης με m68k CPU (~1.5 χρονο πριν τα Atari ST και Commodore Amiga, ενα μηνα πριν το Apple Macintosh), και κυκλοφορησε με τιμη οσο ενα BBC micro εκεινης της εποχης. Επισης ηταν ο μονος υπολογιστης περα απο Apple και IBM PC που απεκτησε clones.

Αλλα ενδιαφεροντα χαρακτηριστικα:
  • Hardware: Δικτυο, αναλυση 512x256 (85 στηλες κειμενο σε τηλεοραση!), θυρες επεκτασης για controller καρτες κλπ (πλαι) και ROM (πισω).
  • Firmware: Multitasking και pipes στο λειτουργικο, δομημενη BASIC, ευκολα επεκτασιμο.
  • Software: "office" πακετο απο την Psion, και σχεδον ολες οι γλωσσες προγραμματισμου διαθεσιμες. Υπηρξε και καποιος MSDOS emulator καποια στιγμη.

Το μονο ασχημο σημειο του κατα τη γνωμη μου ηταν οι σειριακες του οι οποιες δουλευαν υποχρεωτικα με 2 stop bits και δεν εκαναν hardware flow control. Δουλευε σχετικα καλα σαν σειριακη κονσολα στο Minix PC μου αλλα δεν καταφερα ποτε να το κανω να μιλησει σωστα με modem :-( Α, και ειχαν εκεινο το ηλιθιο BT-στυλ τηλεφωνικο βυσμα αντι για DB-9.

Για την ώρα , για όποιον/α ενδιαφέρεται.. ΥΠΑΡΧΕΙ ενα QL με 060 (που το έχω βάλει στο μάτι.. ) link εδω
Χμ, το πιο ενδιαφερον πραγμα που μπορεις να κανεις μαζι του σημερα ειναι να τρεξεις Linux, αλλα αυτο μπορεις να το κανεις και σε πολυ φτηνοτερο & γρηγοροτερο hardware :-(

Λ.

[1] Σ'αυτη την κατηγορια δεν συμπεριλαμβανω τα Sun-1 & Sun-2 ή την Apple Lisa που κυκλοφορησαν μεν νωριτερα αλλα ηταν απλησιαστα.
Απάντηση με παράθεση