Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 13-02-17, 16:38
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Πειράζει αν δεν δω το βίνδεο και απαντήσω έτσι;


Βασικά, το τζόκερ όχι, δεν θα μας κάνει πιο ευτυχισμένους. Όχι απαραίτητα.
Εάν η ευτυχία ορίζεται ως η δυνατότητα που αποκτούμε, να προσφέρουμε περισσότερα στους άλλους, αυτό μπορεί να γίνει και χωρίς το τζόκερ.

Μη φρικάρετε. Εξηγούμαι:

Εάν ήθελα/μπορούσα, θα έκοβα από την ελάχιστη απαίτηση που έχω για τον εαυτό μου -η οποία για άλλους μπορεί να είναι και υψηλή απαίτηση- και θα την προσέφερα στους άλλους.

Μπορεί αυτό να είναι κάτι πολύ λίγο σε σχέση με αυτό που θα έδινα με το τζόκερ, αλλά σίγουρα έχει μεγαλύτερη αξία και μου προσφέρει μεγαλύτερη ευτυχία= ηθική ικανοποίηση.

Πιάνομαι πχ από αυτό που λέει ο Diamond για το χώρο και τη φιλοξενία πιτσιρικίων. Ωραίο.
Θεωρώ πιο ωραίο, αυτό που κάνουν άλλοι (χαμένοι του τζόκερ) και πηγαίνουν εθελοντικά σε οργανισμούς προσφέροντας λίγο από το χρόνο τους. Πχ τη συνοδεία ενός παιδιού στο φροντιστήριο. Τη συνοδεία σε ένα νοσοκομείο.
Και τόσα άλλα που μπορεί κάποιος να κάνει.

Για να τα πραγματοποιήσω όμως αυτά, θα πρέπει να ξεπεράσω το βουνό που έχω μέσα μου και με εμποδίζει. Η ευτυχία νομίζω πως δεν είναι θέμα χρόνου ή χρημάτων. Είναι θέμα απόφασης και θυσίας.

Τα χρήματα του τζόκερ νομίζω ότι προσφέρουν ένα άλλοθι. Ή μια εκ του ασφαλούς λύση.

Καλό είναι να υπάρχουν.

Αλλά εκτιμώ πως δεν είναι αυτά που θα μου αυξήσουν την ευτυχία.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση