Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 30-01-08, 14:09
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Βλέπω σπάνια όνειρα και πάντα είναι εφιάλτες. Λόγω του εξαιρετικά ενδιαφέροντος χαρακτήρα τους όμως [κάθε ένα τους θα μπορούσε να είναι σενάριο για ταινία επιστημονικής φαντασίας], μου αρέσει πολύ να τους βλέπω, αν και δε γίνεται πρακτικά να βγουν αληθινά [αν είχε βγει έστω και ένα αληθινό, η Γη δε θα ήταν όπως την ξέρουμε ].

Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι χαοτικό σύστημα, άλλωστε, και πολλές από τις διεργασίες της σκέψης μας (λένε οι τελευταίες θεωρίες που είχα δει όταν ασχολούμουν ακόμα καθημερινά με AI) γίνονται είτε σε κβαντικό επίπεδο είτε ως κβαντικά φαινόμενα στο μακρόκοσμο (βλ. γάτα του Schrödinger) λόγω της ασύλληπτης πολυπλοκότητας των διασυνδέσεων στον εγκέφαλο.
Αυτό μπορεί από μόνο του να είναι ένα πολύ ενδιαφέρον επιστημονικό, φιλοσοφικό και θεολογικό θέμα, γι' αυτό νομίζω πως αξίζει να το μεταφέρουμε σε ξεχωριστή συζήτηση.

Υπάρχουν αυτή τη στιγμή αποδείξεις για κβαντικού επιπέδου αποφάσεις στον ανθρώπινο εγκέφαλό; Προσωπικά πίστευα πάντα ότι δεν υπάρχουν κβαντικές αποφάσεις στον ανθρώπινο εγκέφαλο και ότι αυτός λειτουργεί προκαθορισμένα, σαν μια μηχανή.

Αν πάντως δεν είναι αποδεδειγμένο κάτι τέτοιο, θα έλεγα πως το να βγαίνουν αληθινά κάποια όνειρα είναι τυχαίο, όπως και το να μη βγαίνουν. Ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι, όπως είπε και ο Morgul, ένας χημικός υπολογιστής.

Τα γεγονότα ή και τα όνειρα που "βλέπουμε", "ακούμε", κλπ δεν είναι αυτούσια γεγονότα, αλλά "μεταφράσεις" ή ερμηνείες του περιβάλλοντος από τον εγκέφαλο. Δηλαδή αυτή τη στιγμή δε βλέπετε την οθόνη του υπολογιστή σας, αλλά δέσμες φωτός οι οποίες μετατρέπονται μέσω του ματιού από φως σε εγκεφαλικά σήματα, με κατάλληλο τρόπο ώστε να είναι κατανοητά από το αισθητήριο της όρασης. Δε μου φαίνεται λογικό, λοιπόν, να υπάρχει προαίσθηση για ένα μελλοντικό γεγονός, λόγω του ότι δεν υπάρχει κάποιο εξωτερικό ερέθισμα που να αποκωδικοποιείται με τον κατάλληλο για την κάθε αίσθηση τρόπο.

Ο μόνος τρόπος για να υπάρχει κάποια δυνατότητα πρόβλεψης του μέλλοντος, λοιπόν, θα ήταν να μπορεί ο εγκέφαλος να αποκωδικοποιήσει κάποια επιπλέον ερεθίσματα με εναλλακτικό τρόπο λειτουργίας των αισθήσεων, πράγμα που πάλι δε νομίζω πως στέκει. Για να φέρω ένα παράδειγμα, σκεφτείτε ότι ο εγκέφαλός μας είναι το υλικό ενός υπολογιστή και οι μηχανισμοί σκέψης μας το λογισμικό του. Ένας υπολογιστής μπορεί να δεχτεί κείμενο μέσω το πληκτρολογίου, μιας φωτογραφίας ή της φωνής μας, αν διαθέτει την κατάλληλη υποστήριξη. Δε μπορείς όμως να του εισάγεις κείμενο με κανέναν τρόπο πέρα από αυτούς που αποκωδικοποιεί κατάλληλα. Για παράδειγμα, δε μπορείς να αφήσεις σελίδες πάνω στην κεντρική μονάδα και να τις δεις σε λίγο γραμμένες στο MS Word, ούτε να του πετάς χαρτάκια στην οθόνη μέχρι να πληκτρολογήσει το κείμενο μόνος του, γιατί αυτό δεν ανταποκρίνεται στον τρόπο λειτουργίας των "αισθήσεών" του.
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teo64x : 30-01-08 στις 14:31
Απάντηση με παράθεση