Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 19-09-06, 00:48
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από dhmofilos Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν λέμε χριστιανική παράδοση εννοούμε μεταγενέστερους χριστιανούς συγγραφείς, οι οποίοι έχουν γράψει ό,τι ήθελαν χωρίς τεκμηρίωση, αλλά βάσει της προφορικής παράδοσης, οραμάτων που είδαν κ.τ.λ.
Ωρισμένες φορές η παράδοση αντλεί στοιχεία και από τα απόκρυφα ευαγγέλια, τα οποία όμως έχουν απορριφθεί από τη χριστιανική ηγεσία.
Επομένως η παράδοση (κάποιος μοναχός του μεσαίωνα πχ) δεν μου λέει τίποτε.
Δε στο ειπα σαν απαντηση, στο ειπα ως 'δευτερη αποψη' εντελως ενδεικτικα. Το κατα ποσο αυθαιρετα ειναι, δεν μπορω να το κρινω (αν και πολλες φορες υπαρχουν αυθαιρεσιες)
Αρχική Δημοσίευση από dhmofilos Εμφάνιση μηνυμάτων
Η περικοπή, που αναφέρεσαι είναι παραβολή, δεν είναι "γεγονός", ότι ο Αβραάμ είναι τώρα στον Παράδεισο.
Υποτίθεται ότι ο Χριστός θα γυρίση να "κρίνη ζώντας και νεκρούς", δεν έχει κριθή επομένως ακόμα κανένας. Μόνο στο ληστή στο σταυρό χάρισε τις αμαρτίες και μετά πέθανε αναμάρτητος, γιατί δεν έζησε ώστε να προλάβη να κάνη άλλες.
Απαντηση για το τι ισχυει δεν υπαρχει απο τους θεολογους. Δεν μπορεις να ισχυριστεις οτι ισχυει το ενα (κοιμηση μεχρι την ημερα της κρισης) και οχι το αλλο (κριση μετα θανατον) ουτε το αντιθετο γιατι απλα δεν υπαρχει απαντηση
Αρχική Δημοσίευση από dhmofilos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκτός από την ερώτηση αυτή όμως, όπου αμφισβητείς ότι δεν είναι κανένας τώρα στον Παράδεισο, η οποία εξ άλλου είναι μικρής σημασίας, για τις άλλες 23 ερωτήσεις, που έχουν και περισσότερο συνταρακτικά πράγματα, θα μου πής τίποτε;
Για μενα δεν ειναι μικρης σημασιας: αυτο ηξερα, αυτο σχολιασα... για τα υπολοιπα, δεν εχω ασχοληθει με ΠΔ και δεν ειμαι θεολογος
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 19-09-06 στις 11:59
Απάντηση με παράθεση