Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 18-09-06, 19:11
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από dhmofilos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά από πού τα βρήκες;
Μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.
Δεν υπάρχει τίποτε το φιλοσοφικό σε αυτό που λέγεται διδασκαλία του Ιησού.
Η Ελληνική φιλοσοφία δεν έχει καμμία σχέση με το χριστιανισμό, ο οποίος υπήρξε ο φανατικώτερος διώκτης της.
Μα αγαπητέ μου φίλε, τι πιο λογικό ακούγεται, να επεκτείνεις το Σωκράτειο Ευ ζην, στο αγαπάτε αλλήλους και ακόμα περισσότερο στο αγαπάτε τους εχθρούς σας;

Σου αρέσει η όχι, πιστεύεις δεν πιστεύεις, ο Χριστός ανάστησε τον άνθρωπο και τον σήκωσε πάρα πολύ ψηλά μέσα από την φιλοσοφία του μόνο.

Όσο για το αν ο Χριστιανισμός είναι διώκτης των Ελλήνων, δεν μπορώ να κρατήσω τα δυνατά μου γέλια. Οι Έλληνες, όχι στο σύνολο, αλλά σε μεγάλες ομάδες, ήταν οι πρώτοι μη Εβραίοι Χριστιανοί, ο Παύλος έσπειρα και ο καρπός έπιασε και ρίζωσε.

Μάλλον συγχέεις τους Χριστιανούς με την Βυζαντινοκρατία, την οποία ουδέποτε απεδέχθησαν οι Έλληνες. Με πρόσχημα τον Χριστιανισμό και καπηλευόμενοι το άμωμο όνομα του θεού της αγάπης, σαφώς θα συμφωνήσω ότι μερικοί ανίεροι, έκαναν εγκλήματα.

Πραγματικά σου μιλάω έχω βαρεθεί την σύγχυση που επικρατεί σε μερικούς, να εξισώνουν τον θεό του ελέους, με τις άνομες πράξεις ανατολικών και δυτικών παπαδαριών.

Μην ξεχνάς ποτέ ότι αυτός ο λαός επαναστάτησε πολέμησε και λευτερώθηκε για του Χριστού την πίστη την Αγία και της πατρίδος την Ελευθερία.

Σ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση