Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 18-09-06, 18:28
Το avatar του χρήστη dhmofilos
dhmofilos Ο χρήστης dhmofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-09-06 08:03
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω την εντύπωση ότι ο Μιχάλης ανέφερε συγκεκριμένα τις πράξεις των Αποστόλων. Δεν μπορούμε να θεωρήσουμε μεταγενέστερους τους Αποστόλους.

Με το ίδιο σκεπτικό, κάποιος θα μπορούσε να μου πει, ότι τα λόγια του Σωκράτη στα Πλατωνικά έργα, δεν ήταν του ιδίου του Σωκράτη, αλλά με τον χρόνο αλλοιώθηκαν, ποιος θα μου αποδείξει το αντίθετο;

Είμαι και ο ίδιος έντονα αντίθετος, στην διδασκαλία της Παλαιάς Διαθήκης, δηλαδή ουσιαστικά της ιστορίας των Εβραίων. Ο Χριστός μπορεί να ήταν Εβραίος την καταγωγή, αλλά η φιλοσοφία του και η κοσμοθεωρία του, χωρίς καμιά δόση θρησκευτικότητας, ήταν μοναδική.

Σε ένα λαό αγροίκων και ακαλλιέργητων ανθρώπων, κορύφωσε ένα μοναδικό φιλοσοφικό λόγο και ανέβασε πολύ το επίπεδο του ανθρώπου.

Λογικά μόνος ένας Έλληνας που είχε μαθητεύσει στην μεγάλη Πλατωνική Ακαδημία, θα ήταν λογικό να μπορούσε να πλησιάσει τις ρήσεις του Χριστού μας.

Αυτά από πού τα βρήκες;
Μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.
Δεν υπάρχει τίποτε το φιλοσοφικό σε αυτό που λέγεται διδασκαλία του Ιησού.
Η Ελληνική φιλοσοφία δεν έχει καμμία σχέση με το χριστιανισμό, ο οποίος υπήρξε ο φανατικώτερος διώκτης της.
Τα περί δήθεν σχέσεων τα διδάσκει η ελληνορθόδοξη προπαγάνδα, που μας λένε στο σχολείο.
Έχω μελετήσει πολύ, τόσο Έλληνες Φιλοσόφους, όσο και τα χριστιανικά κείμενα.
Δεν υπάρχει κοινός τόπος.
Αντίθετα υπάρχει ένα μεγάλο αγεφύρωτο χάσμα κι ένα μεγάλο μίσος του χριστιανισμού εναντίον κάθε τι Ελληνικού.
Ο,τιδήποτε κήρυταν οι Έλληνες Φιλόσοφοι, ακριβώς το αντίθετο κηρύττουν οι θεωρητικοί του χριστιανισμού.
Αν έχης στοιχεία, που να αποδεικνύουν το αντίθετο, σε παρακαλώ προσκόμισέ τα, εσύ, ή οποιοσδήποτε άλλος φίλος από την παρέα.
Είμαι ανοικτός στο διάλογο.
Χαίρε!
Γιάννης Λάζαρης
Απάντηση με παράθεση