Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 08-01-08, 18:34
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
...Η Εκκλησία κατά καιρούς, γιορτάζει την ανακομιδή ιερών λειψάνων (ως σύνολο, ή ως μέρη) αγίων, μετακινήσεις (και όχι μόνο τότε, αλλά ΠΑΝΤΑ, κατά το θέλημα του Θεού ) συμβαίνουν θαυμαστά σημεία.
Κώστα είμαι Χριστιανός, πιστεύω πολύ βαθιά στον Σωτήρα Χριστό. Πολλές φορές αναγκάζομαι και προσπαθώ να επικοινωνήσω μαζί Του.
Δύο φορές στην ζωή μου, στις πιο δύσκολες στιγμές της ζωής μου, θέλω να πιστεύω ότι στάθηκε δίπλα μου. Δεν μπορώ να πω περισσότερα, γιατί απλά δεν μπορώ να αποδείξω τίποτα. Ήταν τόσο φανερή όμως η παρουσία Του, που με συγκλόνισε συθέμελα.

Με την εισαγωγή αυτή θέλω απλά να πω, ότι είμαι βαπτισμένος Χριστιανός Ορθόδοξος, όπως εκατομμύρια άλλοι. Αυτό δεν αρκεί όμως, το να ακολουθείς τα λόγια Του σήμερα, είναι εξαιρετική δύσκολη υπόθεση, με τις προκλήσεις που υπάρχουν, πιο πολλές από κάθε άλλη εποχή.

Η Θρησκεία, η κάθε θρησκεία, θα πρέπει πάνω απ' όλα, να συμβαδίζει με την εποχή της. Είναι και ο λόγος που παλαιότερα είχαμε μια διαμάχη, για την ανάγκη ή μη, να διδάσκονται τα ελληνόπουλα σήμερα, την Παλαιά Διαθήκη, δηλαδή την μυθολογία, την ιστορία και τα θρησκευτικά των Εβραίων.
Χωρίς να έχω την δικιά σου σοβαρή κατάρτιση, σε θεολογικά θέματα, χωρίς να έχω τα ακούσματα σου και τις διδαχές άλλων, σημαντικών και αγίων ανθρώπων, εκφράζω αυθαίρετα και ίσως αιρετικά (για μια άλλη εποχή) την άποψη, ότι οι εκκλησίες θα πρέπει να προσαρμόζονται στους καιρούς και μαζί, να προσαρμόζουν και την διδασκαλία τους.

Η εκκλησία της γειτονιάς μου είναι ο Ι.Ν. της Αγίας Ζώνης, ένας από τους πιο μεγάλους και όμορφους ναούς. Δεν μπορώ να δεχτώ ότι ένας ναός είναι αφιερωμένος, σε ένα ρούχο που φόραγε η Παναγιά μας. Ότι και αν σημαίνει η Μητέρα του Χριστού για τους Χριστιανούς κάθε δόγματος. Κάπου στραβά έχει πάει το πράγμα, ούτε μπορώ να δεχτώ ότι εκατοντάδες χρόνια μετά βρέθηκε και χιλιάδες χρόνια μετά διατηρείται η ζώνη της Παναγίας και την μεταφέρουν από το Αγιον Όρος κάθε 31η Αυγούστου, που γιορτάζει η εκκλησία μας.

Όλα αυτά τα θεωρώ κόλπα Χριστεμπόρων, ανθρώπων που σε κάποιες εποχές, εκμεταλλεύτηκαν την βαθιά πίστη των αφελών ανθρώπων και τους πούλησαν φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Τα ίδια και χειρότερα κάνουν οι καθολικοί.
Οι εικόνες που δακρύζουν, το κομμάτι ξύλου που πουλάνε σαν μέρος του Τιμίου Σταυρού, έλεος. Ποιος θα πάρει το μαστίγιο σήμερα, να πετάξει τους εμπόρους, από τους οίκους του θεού και πατέρα μας; Ποιος θα εκδιώξει τους ρασοφόρους, που εμπορεύονται τα ιερά και τα όσια μας;

Ανέφερε στο θέμα αυτό ο Δημήτρης, μια πραγματικά αγία γυναίκα, που σύμφωνα με τα λεγόμενα του, ήταν όντως αγία. Δεν θα αναγνωριστεί ποτέ όμως, γιατί ήταν φτωχή και άγνωστη στους πολλούς.

Κώστα δεν αναγνωρίζω σε κανένα το δικαίωμα να μου μεταφράζει τον λόγο του Χριστού και Θεού μου. Δόξα τω θεώ διαβάζω το Ευαγγέλιο θαυμάσια από το πρωτότυπο, χωρίς ανάγκη μεταφράσεως. Αυτό ακολουθώ και σέβομαι, τα όσα είπαν οι άνθρωπο, τα ακούω, αλλά έχω την ικανότητα να τα αμφισβητώ πότε πότε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση