Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 28-05-11, 14:28
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Γεια σας κι από μένα! Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και μόλις χθες έμαθα ότι έχω κι εγώ κι αυτή την νόσο.Εγώ επειδή είμαι "φρέσκος" και έχει 3 μέρες που παίρνω φάρμακα (Salofalk 500 και Budenofalk 3mg) φυσικά δεν έχω κάποια αποτελέσματα ακόμα μιας και περιμένω ακόμα να πάρω τα αποτελέσματα βιοψίας κι έχω πολύ δρόμο ακόμα.Έχω κάποιες εξετάσεις ακόμα να κάνω για να έχουν μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα οι γιατροί.Οι μόνες παρενέργειες που έχω από αυτά τα χάπια είναι ότι έβγαλα εξανθήματα στο σώμα και στα χέρια αλλά ΔΕΝ φαίνονται σε "κοινό φως",φαίνονται πιο πολύ αν τα φωτίσω με κάποιο φακό ή είμαι στον ήλιο (ευτυχώς που δεν φαίνονται δλδ).

Τα συμπτώματα σε μένα είναι πόνοι στην κοιλιά, διάρροιες, απώλεια βάρους και αδυναμία.Είμαι 30 χρονών και κάτοικος Θεσσαλονίκης, με "επιβλέπουν" στο Ιπποκράτειο νοσοκομείο όπου και σύντομα όταν τελειώσω με κάποιες εξετάσεις θα μου ανοίξουν φάκελο για να έχουν το ιστορικό μου.

Τώρα στο θέμα της ψυχολογίας, όταν μου εξήγησε ο γιατρός τί έχω κατάλαβα οτι δια βίου θα παίρνω χάπια και θα πηγαίνω "συχνά" στο νοσοκομείο για εξετάσεις και παρακολούθηση, κάτι που δεν μου άρεσε φυσικά γιατί ήμουν υγιείς και τα απέφευγα στην ζωή μου,όχι επειδή φοβάμαι ή κάτι τέτοιο απλά πάντα ήμουν υγιείς και δεν πήγαινα "τακτικά" στο νοσοκομείο.
Πηγαίνοντας σπίτι και αναζητώντας πληροφορίες στο ίντερνετ κι έπεσα στις συζητήσεις σας κατάλαβα ότι είναι πιο σοβαρό απ' όσο πίστευα και με 'βαλε σε σκέψεις για το μέλλον της ζωής μου του στυλ "πως θα τα καταφέρω να δουλεύω και να έχω κι αυτό να με τυραννάει", "γιατί να μην είμαι υγιείς όπως και οι άλλοι","γιατί κι εγώ να μην τρώω άνετα όπως και οι άλλοι" και πολλά άλλα ακόμα.Κατάλαβα ότι πρέπει να σοβαρευτώ και να προσπαθήσω να το παλέψω αλλιώς θα υποφέρω μια ζωή, πρέπει να βρω κουράγιο και να μάθω να ζω μ'αυτό.Δεν ξέρω ακόμα πως θα με επηρεάσει στο μέλλον και φυσικά δεν ξέρω τι μου επιφυλλάσει το μέλλον με αυτή τη νόσο, ελπίζω η επιστήμη όσο ζούμε να μπορέσει να "αποκωδικοποιήσει" τί φταίει και να βρούμε όλοι την υγειά μας! Η υγεία πάνω απ' όλα! Ελπίζω να μην σας κούρασα....εδώ θα 'μαστε να προβληματιζόμαστε και να συζητάμε πάντα με αισιοδοξία!
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην stathakis για αυτό το μήνυμα:
gatoni 848 (22-12-15)