Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 10-05-14, 20:33
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια διαφορά, δεν είναι μια άγνωστη γραφή, έχει πολλά από τα στοιχεία του Ελληνικού αλφαβήτου.
Αν καποια τρίγωνα, γωνιες και κυκλους ενος αγνωστου πολιτισμου σου αρκουν για να κανεις συνδεση με το Ελληνικο αλφαβητο, παω πασο. Μην απαιτεις ομως να αρκουνται και οι επιστημονες. Οι "οφθαλμοφανεις" ομοιοτητες δεν ειναι αρκετες για να ξαναγραψουν την ιστορια.


Απο αυτο το προϊστορικο κυπελο του πολιτισού Βίντσα μπορω να διακρινω τους Λατινικους χαρακτηρες V, I, L και τον αριθμο 3. Τι θα πει αυτο; Οτι οι Βίντσα εφήυραν το Λατινικό αλφάβητο πριν το "Ελληνικό" της πινακιδας; Ή οτι ειναι γεωμετρικα σχηματα που θα μπορουσαν να βρεθουν οπουδηποτε;

Επίσης τι εννοείς ποιος πολιτισμός; Λες να ήταν Τουρκαλβανοί; Μπας και ήταν Σκοπιανοί; Ελληνική νεολιθική εποχή είναι. Γιατί να είναι άλλος λαός, με τόσα κοινά γράμματα.
Απο τη στιγμη που δεν εχουν βρεθει παρομοια δειγματα στην Ελλαδα ή αλλού, δεν μπορουμε να ξερουμε ποιο ηταν το λικνο τους, ποιες ηταν οι μετακινησεις τους και ποιοι ηταν οι απογονοι τους. Ποιος μας λεει οτι δεν ήταν νομάδες, οτι δεν μετανάστευσαν, ή δεν ξεκληρίστηκαν πολυ πριν ερθουν οι Πελασγοί ή οι πρωτοΈλληνες;

Δες πχ τις μετακινησεις του προϊστορικου πολιτισμου του Λάγυνου.

οπου φαινεται οτι οι προϊστορικοι πολιτισμοι δεν περιοριζονταν σε αυτο που ξερουμε εμεις σημερα σαν "χωρα" ή "σύνορα".

Ποιος μας λεει αν οι δημιουργοι της πινακιδας ηταν οι ίδιοι Πελασγοι, ή αν ηταν ενας αλλος πολιτισμου που απλα συνυπήρχε με τους Πελασγους; Μετα, αναμείχθηκαν ή εξαφανίστηκαν;

Και ξαναρωτω, εαν η πινακιδα αποτελει την προελευση του Ελληνικου αλφαβητου, που ειναι οι ενδιαμεσοι τυποι; Η Γραμμικη Β πού κολλάει; Γιατι εφευρεθηκε αυτη η τοσο πιο περιπλοκη γραφη αφου ηδη υπηρχε αλφάβητο;

Γιατί να επιμένουν για το πολύ μεταγενέστερο φοινικικό αλφάβητο, μιας και από την γλώσσα αυτή δεν έχουμε κανένα γραπτό.
Τι εννοεις δεν εχουμε κανενα γραπτο;

Εγώ δεν ανέφερα ότι είναι η παλαιότερη γραφή, αλλά με την στήλη της Αλοννήσου και τα ευρήματα της Αλεπότρυπας στον Δηρό, είναι σαφέστατα, ότι δείγματα Ελληνικής γραφής
Το αναφερει ομως το κειμενο:
Πρόκειται για το παλιότερο οργανωμένο γραπτό κείμενο που βρέθηκε στη γη της Ευρώπης
Τα δειγματα που αναφερεις δεν τα ξερω, αλλα για να μην εχουν χρησιμοποιηθει απο καποιον ιστορικο-φιλολογο για να ξαναγραψει την ιστορια και να αποκτησει τιμη και δοξα, μαλλον δεν ειναι τοσο "σαφεστατα" οσο θα ελπιζαμε.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 10-05-14 στις 22:47
Απάντηση με παράθεση