Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 16-01-16, 10:59
Το avatar του χρήστη Moai
Moai Ο χρήστης Moai δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-06-23 21:17
Ώραίο το παράδειγμά σου. Άλλα παραδειγματα που καταδεικνύουν το "λάθος" που επισημαίνεις είναι οτι πχ ένα σχολείο αρρένων, και άρα, "ομοφύλων", δεν ειναι "αρσενικό σχολείο" ούτε "ομόφυλο σχολείο". Ομοίως, μια ποδοσφαιρική ομάδα θηλέων δεν είναι "θηλυκή ομάδα", ούτε "ομόφυλη ομάδα".

Οι υπόλοιποι προβληματισμοί σου είναι εύλογοι. Χαρακτηριστικό είναι το πόσοι βιάζουν τα θηλυκά σε -ος. Δική μου γνώμη είναι ότι στη Ν. Ελληνική τα θηλυκά ουσιαστικά τείνουν να λήγουν πάντα σε -α ή -η, επομένως ένα θηλυκό σε -ος γίνεται αντιληπτό ως "ανωμαλία" και αρχαϊσμός στο μυαλό του ομιλητή. Το αντιμετωπίζουμε λοιπόν άλλες φορές ως άκλιτο ("οι έγκυος γυναίκες") είτε το εξομαλύνουμε αφαιρώντας το -ς.

Αν πάρω εμένα για παράδειγμα, που θέλω να πιστεύω οτι ξέρω το σωστό, θα υπάρξουν φορές που πριν πω "της οδού", θα κολλήσω για μισό δευτερόλεπτο για να βρω το σωστό, ή καμιά φορά θα το πληκτρολογήσω λάθος για να το διορθώσω αμέσως μετά. Προφανώς επειδή η γλωσσική μου συνείδηση δεν αναγνωρίζει για ομαλή αυτή τη λέξη.

Θέλω να πω λοιπόν οτι δε φταίει μόνο η άγνοια του πολύ κόσμου, αλλά καμιά φορά και η ίδια η γλώσσα, ή η εκάστοτε λέξη.

Θα χαρώ να ανταλλάξουμε σκέψεις όποτε ανοίξεις ένα άλλο θέμα.
Απάντηση με παράθεση