Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #41  
Παλιά 03-07-10, 20:53
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Δεν ξέρω αν υπάρχει θέμα με βιβλία για το καλοκαίρι, αλλά ας το βάλω εδώ!



Έχω λοιπόν να προτείνω, αν δεν το έχετε ήδη διαβάσει, "Στη σκιά της πεταλούδας", Ισίδωρος Ζουγρός. Παρουσιάζεται η ιστορία της Θεσσαλονίκης και γενικότερα του βορειοελλαδικού χώρου από το τέλος του 19ου αιώνα μέχρι και την σημερινή εποχή, λίγο μετά το 2000.
Το ένα χαρακτηριστικό του έργου είναι ότι η παρουσίαση γίνεται μέσα από την ιστορία δύο οικογενειών, μέσα από προσωπικές εξιστορήσεις. Το άλλο χαρακτηριστικό του έργου είναι η εξαιρετική γραφή του, μιλάμε για λογοτεχνία - λογοτεχνία. "Η αηδονόπιτα" είναι έργο του ίδιου συγγραφέα που γνώρισε περισσότερη επιτυχία (καταπιάνεται με την εποχή του 1821), αλλά σε μένα αρέσει περισσότερο "η σκιά της πεταλούδας".




Να κάνω και μια δεύτερη πρόταση, αστυνομικό μυθιστόρημα "Η μνήμη της Πολαρόιντ", Μαρλένα Πολιτοπούλου. Το μυθιστόρημα τοποθετείται σε τρεις χρονικές περιόδους, στα χρόνια του εμφυλίου, το 1976 που έγινε ένα έγκλημα, το 2006 που διεξάγεται πάλι έρευνα για τη διαλεύκανσή του. Μέσα από τις προσωπικές μαρτυρίες τριών γενιών ανθρώπων ξεδιπλώνεται τόσο η ζωή τους όσο και γεγονότα που συνοδεύουν τις αντίστοιχες εποχές. Το μυθιστόρημα αυτό θα σας κρατήσει το ενδιαφέρον και θα σας προβληματίσει ή εκπλήξει με το τέλος του. "Η μνήμη των ανθρώπων είναι σαν της πολαρόιντ. Ξεθωριάζει με τα χρόνια." Δεν ξέρω αν συμφωνείτε.

Αν επιλέξετε κάποιο από τα παραπάνω, καλή ανάγνωση, ελπίζω (τελικά) να σας αρέσουν οι προτάσεις μου.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην christi για αυτό το μήνυμα:
HelenA (03-07-10)