Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #52  
Παλιά 27-12-10, 20:14
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Μια νύχτα στην Ακρόπολη, μνήμες από μια σπουδαία εποχή.
Του Λάκη Σάντα
Εκδόσεις : Βιβλιόραμα 2010

Περίληψη : Ο Λάκης Σάντας είναι ο πιο άγνωστος από τα δύο 19χρονα παιδιά, που τον Ιούνιο του 1941, κατέβασαν από τον ιστό της Ακρόπολης, την τεράστια Γερμανική πολεμική σημαία.

Ένα απόσπασμα ενδεικτικό μόνο.

Μια μέρα, όλοι μαζί, οι φοιτητές της παρέας βρισκόμαστε στο Ζάππειο και συζητούσαμε. Σε κάποια στιγμή που ο Μανώλης (Γλέζος) ήταν στραμμένος προς την Ακρόπολη, γυρίζει και μου λέει : «Λάκη, κοίταξε εκεί πάνω, κοίταξε να ιδείς τι γίνεται κει πάνω...»
Κοιτάζω και βλέπω την Γερμανική σημαία που κυμάτιζε. Εγώ είχα κάνει μία μέρα, στην αρχή που οι Γερμανοί έβαλαν την σημαία τους στην Ακρόπολη, τη σκέψη ότι ο Χίτλερ, κυρίαρχος του κόσμου τότε, θεωρούσε την Ακρόπολη, την κορυφαία έκφραση Πολιτισμού, ως την υπέρτατη κατάκτηση του, δεδομένης της αρχαιολατρίας του.

Αυτομάτως, παίρνω την σκέψη του φίλου μου και του λέω απότομα και με σιγουριά : «Ναι έχεις δίκιο, αυτό είναι, αυτό πρέπει να κάνουμε, αν μπορούμε...»

Ο Λάκης Σάντας, περιγράφει αφανάτιστα, τα βιώματα του, από την συμμέτοχη του στο ΕΑΜ και τις μετέπειτα διώξεις. Βλέπετε αυτός, ποτέ δεν εξαργύρωσε τον ηρωϊκό του αγώνα, την υπέρτατη αντικατοχική του ενέργεια και δράση, με μία θέση στην πολιτική.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση