Θέμα: Ποιο Router;
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 29-12-08, 08:31
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Εξαρτάται από το router. Αυτό που έχω εγώ είναι και gateway, δηλαδή "μεσολαβεί" μεταξύ του εξωτερικού δικτύου (=Internet) και του εσωτερικού lan. Έχει 4 θύρες lan, οπότε μπορώ να βάλω 4 υπολογιστές πάνω του. Φυσικά με επιπλέον switch μπορώ να βάλω περισσότερους. Εννοείται πως όλοι οι υπολογιστές πρέπει να έχουν κάρτα δικτύου.

Το lan δουλεύει ανεξάρτητα από την πρόσβαση στο Internet: το router δίνει με DHCP τις διευθύνσεις στο κάθε μηχάνημα του τοπικού δικτύου. Πχ ο πρώτος υπολογιστής μπορεί να πάρει την τοπική διεύθυνση 10.0.0.50, ο δεύτερος την 10.0.0.51, κλπ.

Ανάλογα με τις ρυθμίσεις που έχει το κάθε μηχάνημα μπορεί να δει τα άλλα μηχανήματα στο τοπικό δίκτυο. Επίσης μπορεί να έχει πρόσβαση στο Internet ανάλογα με τις ρυθμίσεις που έχω κάνει στο router.

Μπορώ να τα ρυθμίσω ώστε να μη βλέπει κανένας τίποτα, ούτε τοπικά ούτε Internet, αν και αυτό αντιβαίνει κάπως στην ιδέα του δικτύου


υγ: το router το αγόρασα εγώ ξεχωριστά από τη σύνδεση adsl, διότι α) ήθελα brand και β) (τότε) έδιναν κάποιο άσχετο μοντέλο που νομίζω δούλευε μόνο με έναν υπολογιστή
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Archmage για αυτό το μήνυμα:
mystakid (29-12-08)