Θέμα: Ποιο Router;
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 27-12-08, 23:10
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 18:01
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλος επιθυμεί να αγοράσει DSL modem-router ενσύρματο.
Δεν μας δίνεις αρκετή πληροφορία. Τί επίπεδο τεχνικών γνώσεων έχει ο φίλος, για τί είδους DSL προορίζεται ο router πχ (ADSL, SDSL, ADSL2/2+ (Annex M;); πάνω από PSTN ή ISDN;) και τι προυπολογισμός υπάρχει; Χρειάζεται κάποιο επιπλέον feature όπως VPN ή QoS;

Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Vigor — καλό firewall, απλό στη χρήση, έρχεται σε κάθε δυνατό συνδυασμό (wired, wireless, voice, κλπ κλπ)
+1

Χρησιμοποιώ Vigor από το 2001 περίπου. Εχουν μερικά bugs εδώ κι εκεί (και τι δεν έχει άλλωστε) αλλά τίποτα σοβαρό, και πολλά χρήσιμα features. Να σημειώσω μόνο οτι η εμπειρία μου είναι σε μοντέλα της σειράς 2600/2800 (βασισμένα σε κάποιο απροσδιόριστο BSD απ'ότι μπορώ να καταλάβω) και δεν έχω εξετάσει πολύ τα νεότερα 2820 (Linux σε Infineon Danube). Το βασικό μειονέκτημά τους είναι ότι είναι κάπως τσουχτερά σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό.

Επίσης πρόσφατα δοκίμασα και είχα πολύ καλές εντυπώσεις από ένα Buffalo WBMR-G125, το οποίο είναι και σημαντικά πιο οικονομικό.

και (βασικό για γονείς) έχει ενσωματωμένη δυνατότητα να κόβει sites που είναι «επικίνδυνα» (αυτόματα, χωρίς να χρειάζεται να ονομαστούν τα sites ένα ένα από το διαχειριστή).
Εδώ θα διαφωνήσω όμως. Αυτά τα φίλτρα δεν δουλεύουν και δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται σαν υποκατάστατα της επιτήρησης απο τους γονείς.

Οι Vigor πάντως έχουν μια λειτουργία που είναι όντως χρήσιμη για τέτοιες καταστάσεις: περιορισμός της πρόσβασης για συγκεκριμένους υπολογιστές βάσει ωραρίου.


Με την ευκαιρία, λόγω αναβάθμισης γραμμής ψάχνω κι εγώ αυτή την εποχή για router. Τα χαρακτηρηστικά που με ενδιαφέρουν είναι:
  1. ADSL2+
  2. IPv6
  3. καλό firewall
  4. QoS
  5. WiFi

Δεδομένου οτι το 2 ειναι μάλλον απίθανο να το βρω έτοιμο σε firmware του κατασκευαστή, μάλλον ψάχνω για κάτι που να καλύπτει τα 1 & 5 και να μπορεί να τρέξει OpenWrt. Έχει κανείς υπόψη του κάποια κατάλληλη συσκευή που να κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή στο εμπόριο; Στην ανάγκη μπορώ να ζήσω και χωρίς το WiFi και να χρησιμοποιήσω ξεχωριστό access point, αλλά φυσικά όσες λιγότερες συσκεύες και πρίζες τόσο καλύτερα.

Λ.
Απάντηση με παράθεση