Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 01-06-08, 03:09
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Για ποιο λόγο ένα όμορφο ενδιαφέρον θέμα, γίνεται πεδίον αντιπαράθεσης;

Θερμά παρακαλώ βάλτε τα σπαθιά σας στα θηκάρια τους και συνεχίστε ήρεμα την συζήτηση
Δυστυχώς το μόνο που αποδεικνύει αυτή η συζήτηση είναι κάτι που ήδη γνώριζα: ότι αν τολμήσεις να αναφέρεις σε Έλληνα ότι τα ελληνικά δεν είναι η πρωταρχική γλώσσα του σύμπαντος, καταλήγεις να βρίζεσαι.

Δυστυχώς παρόμοιους καβγάδες είχα με συγγενείς όταν πχ υποστήριξαν ότι τα ελληνικά είναι η μόνη γλώσσα στον κόσμο με πτώσεις (κι αυτό από ανθρώπους που γνωρίζουν, πχ, γαλλικά). Όταν τόλμησα να δώσω παραδείγματα γλωσσών που έχουν πτώσεις, πήρα απαντήσεις που υποδήλωναν τρόμο και απέχθεια και επιχειρήματα της πλάκας. Πχ τα Λατινικά, που έχουν πτώσεις δε μετράνε, γιατί είναι 100% ίδια με τα ελληνικά (για φαντάσου, κακώς τα μαθαίνουν παράλληλα ως διαφορετικές γλώσσες όλοι), ενώ τα φινλανδικά δε μετράνε γιατί ανήκουν στην Φινο-ουγγρική οικογένεια, που περιλαμβάνει και τα τούρκικα, και άρα είναι υποδεέστερη γλώσσα εξ'ορισμού. H quechua, δε, είναι καθ'όλα ασήμαντη γλώσσα μια και τη μιλάνε φτωχοί και μισόγυμνοι Περουβιανοί και Αζτέκοι, άτομα από μικροπολιτισμό της πλάκας με γλώσσα άνευ αξίας.

Χαριτωμένο, αλλά μου θυμίζει γιατί δε συζητάω με κανέναν Έλληνα για γλωσσολογία. Η συζήτηση πάει στον κάδο των αχρήστων μαζί με άλλες παρόμοιες. Η πίεσή μου και η ψυχική ηρεμία μου δεν αξίζουν τον κόπο παρακολούθησης.

Zήτω το Έθνος. Ζήτω η Γλώσσα. Ζήτω η Θρησκεία. Κάτω όλα τα άλλα. *plonk*
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση