Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 08-03-08, 13:14
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Geneva Auto show...

Πήγα χθες στο διεθνές σαλόνι αυτοκινήτου της Γενεύης. Ε, ρε ζημιά που έπαθα. Σα να μην έφταναν όλα τα μοντέλα φερράρι και πόρσε είχαμε απο πάνω και τις δίμετρες μοντέλες με τα εξωφρενικά ντεκολτέ. Το ενδιαφέρον, πάντως, μονοπωλούσαν τα αυτοκίνητα και ιδιαίτερα οι εξωτικές κατασκευές (όλοι δηλώνουμε λάτριες του ωραίου φύλου, αλλά δεν βλέπεις κάθε μέρα μια Bugatti Veyron ή μια Pagani Zonda απο κοντά ;-))

Εντυπωσιάστηκα από τα εξής:
1. Fiat 500 Abarth με 135 ίππους, πολύ γλυκούλι αν και όχι τόσο γρήγορο όσο θα περίμενε κανείς. Πάντως είχε άποψη και αν ήμουν φοιτητής θα το σκεφτόμουν σοβαρά...

2. BMW M3 (καλά, αυτό το βλέπουμε και στο δρόμο, αλλά τι να πει κανείς...), με μόλις 420 ίππους, οροφή απο ανθρακονήματα και φουσκωτό καπώ για να ψαρώνουν όλοι οι μπροστινοί. Διακριτικό αλλά επιβλητικό, κάτι σαν φουσκωτός πορτίερης με κουστούμι αρμάνι. Στην ουρά ξεχωρίζει το τετραπλό μπουρί και ο διαχύτης αέρα, που είναι πολύ της μόδας φέτος (όπως και το άσπρο χρώμα, άσχετο). Μπήκα και μέσα και γούσταρα...

3. Porsche GT2, σοκ και δέος με 530 ίππους στους πίσω τροχούς και πανάλαφρα υλικά παντού. Πολύ απλά το κορυφαίο κουπέ παραγωγής της Πόρσε σε "φιλική" τιμή (περίπου 260000 φράγκα, αν θυμάμαι καλά, περίπου τα ίδια σε ευρώ στην Ελλάδα). Δεν ξέρω ποιός μπορεί να οδηγήσει αυτό το πράγμα.

4. Mitsubish Lancer Evolution MR, 295 ίπποι, απίστευτη τετρακίνηση, θηριώδη φρένα Brembo και συνολική κατασκευή που βγήκε από το παγκόσμιο πρωτάθλημα ράλι. Στα αξιοσημείωτα, το πλήρως ρυθμιζόμενο διαφορικό και τα επίσης ρυθμιζόμενα ηλεκτρονικά. Μιλάμε για εκπληκτικό αυτοκίνητο που απευθύνεται στον πραγματικό οδηγό.

5. Nissan GT-R, ο λόγος που πήγα στην έκθεση. Τα πρώτα μοντέλα θα έρθουν στην Ευρώπη Μάρτιο 2009 και οι προπαραγγελίες ξεκινούν 2 Απριλίου 2008. Προλαβαίνετε. Υπεραυτοκίνητο σε τιμή ευκαιρίας, μόλις 110000 φράγκα (περίπου 70000 ευρώ) στην Ελβετία. Τετρακίνητο με 480 ίππους και εξωπραγματικά μηχανικά μέρη (εξατάχυτο σειριακό κιβώτιο, ρυθμιζόμενα διαφορικά, φρένα brembo, αμορτισερ billstein και αναρτήσεις πολλαπλών συνδέσμων). Το σλόγκαν της Νισσαν ήταν: (κοντράρουμε) "Anyone. Anywhere. Anytime." και προβάλαν ένα βίντεο στο οποίο έκανε το γύρο του Νιρμπουργκρινγκ πιο γρήγορα από την Porsche Turbo. Με 3.5" τα 0-100 νομίζω οτι το επόμενο βήμα είναι πιλότος αεροσκάφους. Αχ, εφημερεύω και το σκέφτομαι...

Κατα τα άλλα υπήρχαν και οι γνωστές φλωριές όπως πχ τα ντηζελοκίνητα στέισον βάγκον (βοήθεια, περνάει το ΚΑΠΗ), τα "οικολογικά" BMW X6 (με βάρος μόλις 3 τόνους), οι νέες Mercedes με το καγκούρικο look (μόνο τα φωτάκια νέον τους έλειπαν απο κάτω) και διάφορες α-διάφορες πολυμορφικές κατασκευές που είναι αηδιαστικά πρακτικές και άψυχες[1]. Αξίζει να σημειωθεί οτι υποχρεωτικά στην έκθεση αναγράφονταν σε όλα τα μοντέλα η εκπομπή CO2 και η κατηγορία "οικονομίας καυσίμου" (Α έως G με όλα τα ενδιαφέροντα αυτοκίνητα να κυμαίνονται μεταξύ F-G, χεχε).

Γενικότερα υπήρχε μια έμφαση στην οικολογία που είναι πολύ της μόδας εδω πέρα, παρ'όλο που τελικά το σκηνικό μου θυμίζει το γνωστό "πιάσε 16 δίπιτα με γύρο απ'όλα και μια κόκα λάιτ". Με απλά λόγια, όλοι οι κατασκευαστές βγάζουν όλο και μεγαλύτερα και βαρύτερα αυτοκίνητα και μετά τα φορτώνουν με τεχνολογίες εξοικονόμησης ενέργειας και νέους κινητήρες μπας και καταφέρουν να κρατήσουν την κατάλωση σε λογικά επίπεδα. Όχι οτι είναι κακό αυτό, αλλά όποιος έχει οικολογικές ευαισθησίες δεν παίρνει τη νέα Cayenne. Παίρνει το τρένο και πάει στη δουλειά. Ακόμα και το νέο Fiat 500, που είναι μια κουτσουλιά αυτοκίνητο, ζυγίζει 150 κιλά παραπάνω από το ταπεινό 106 που είχα στην Ελλάδα.

Συνεχίζω να κυκλοφορώ αποκλειστικά με ποδήλατο (επειδή είμαι πραγματικά οικολόγος ;-)) ακόμα και με -3 βαθμούς και ονειρεύομαι τη μέρα που θα πάρω το GT-R και θα πάω να το λιώσω σε κάποια γειτονική πίστα. Επειδή εκτός απο οικολόγος είμαι και γνωστός κάγκουρας.

Φιλικά,
Πέτρος

[1] Αυτό δε σημαίνει οτι είναι κακά αυτοκίνητα. Απλά σημαίνει οτι δεν προκαλούν καμία συναισθηματική ανταπόκριση. Κάτι σαν μια "κοπέλα για σπίτι" που έχει όλα τα τυπικά προσόντα αλλά είναι φρικτά βαρετή. Απο εκεί και μετά εξαρτάται αν κανείς επιλέγει με το μυαλό ή με την καρδιά :-) (με τις γνωστές συνέπειες)
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση