Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 15-01-16, 23:54
Havrias Ο χρήστης Havrias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-16 00:41
Επιτέλους βρήκα ένα παράδειγμα για να καταστήσω (ελπίζω) πιο σαφές το ερώτημά μου.

Έστω η φράση "Παιδεία παίδων". Η φράση αυτή είναι μία φράση ομόρριζων (λέξεων). Μπορούμε να πούμε οτι είναι μία "ομόρριζη φράση";; Αν όχι, τότε γιατί να πούμε "ομόφυλο ζευγάρι";

Ο Moai επικαλέστηκε την Καθομιλουμένη (όπως κι ένας φίλος μου φιλόλογος) η οποία επιτρέπει πολλές παρεκκλίσεις από τους γλωσσικούς κανόνες. Πάντα όμως υπάρχουν συγκεκριμένοι λόγοι για αυτές τις παρεκκλίσεις. Π.χ. για λόγους ευηχίας, για λόγους συντόμευσης, για αποφυγή κάποιου γλωσσοδέτη , κλπ. Ποτέ όμως χωρίς λόγο.

Οι φράσεις "Ζευγάρια ομοφύλων" και "Ομόφυλα ζευγάρια" έχουν τις ίδιες συλλαβές, σχεδόν τα ίδια γράμματα, είναι εξίσου απλά και εύηχα. Άρα γιατί να χρησιμοποιήσεις το δεύτερο αν (και τονίζω το αν) είναι λάθος;

Ακόμα και το "θα σε πάρω πίσω" (τραγικό και απαράδεκτο) έχει τη δικαιολογία πως το "θα σου επιστρέψω το τηλεφώνημα αργότερα γιατί αυτή τη στιγμή έχω μια δουλειά που δεν παίρνει αναβολή και κατά συνέπεια δεν προλαβαίνουμε να μιλήσουμε για το θέμα για το οποίο με πήρες.." είναι λίγο, πώς να το πω, έκθεση ολόκληρη..

Εκτός αν μιλάμε για Αργκό και όχι για Καθομιλουμένη. Στην αργκό ενός αμερικάνικου γκέτο, ας πούμε, θα ακούσεις σήμερα "I is thirsty" προφερόμενο "Ά ις θέρστυ" αντί του ορθού "I am thirsty". Μπορείς επίσης να πεις "πέντε νομά σ' ένα δωμά" και να σε καταλάβω.. είναι όμως λάθος! Μπορεί η γλώσσα αυτή να έχει τη γοητεία της, τη μαγκιά της, ενίοτε και λυρικότητα, να προσδίδει οικειότητα και την αίσθηση του "ανήκω", να είναι συνθηματική, αλλά γι' αυτό είναι η αργκό και όχι η καθομιλουμένη..
Μπορεί επίσης να σε καταλάβω από τη γλώσσα του σώματος. Μπορεί να μουγκρίσεις ή να γαυγίσεις και να καταλάβω τι θες να πεις.. παραμένει όμως λάθος! Ή τέλος πάντων δεν είναι καθομιλουμένη.. πώς να το κάνουμε; ΓΑΒ

Με λίγα λόγια (εδώ γελάμε) το οτι καταλαβαίνω τι λες δεν καθιστά σωστό αυτό που λες.

Θα καταλάβω το δημοσιογράφο που θα πει "..όσο αναφορά..", την Άντζελα που θα πει "Τρώω μόνο είδη υγιεινής".., την καθηγήτριά μου στο Πανεπιστήμιο (έλεος!) που επαναλάμβανε διαρκώς "..η πρόοδο.." και "..η πρόοδο.." (μέχρι που δεν κρατήθηκα και τσίριξα "ςςςςςςςςς!!!") αλλά.. το κέρατό μου μέσα!! Και αυτή τη στιγμή εκνευρίζομαι που ο υπολογιστής μου κοκκινίζει "το κέρατό μου" γιατί δεν του αρέσει ο δεύτερος τόνος!!.. το κέρατό μου!

Ντάξει.. μπορεί να έχω και ψυχολογικά, δεν το αρνούμαι, αλλά είναι σημαντικό να μιλάμε σωστά.. και για τη γλώσσα την ίδια αλλά και για εμάς.

Το κούρασα λίγο.. δεν πειράζει. Καλό βράδυ!
Απάντηση με παράθεση