Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 12-02-09, 14:57
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωστόσο, όσο και αν γίνομαι δυσάρεστος, σας παρουσιάζω μια οπτική των πραγμάτων της θρησκείας η οποία σας ήταν άγνωστη και πιστεύω ότι δεν θα επιλέγατε να μην την γνωρίσετε.
Να απαντήσω στο ίδιο ύφος ή να μην απαντήσω;
Γιατί επιμένεις να μας λες ότι ήρθες να μας διαφωτίσεις και να μας μάθεις άγνωστα πράγματα που μας είναι δυσάρεστα.

Με μια γραμμή μου μηδενίζεις τις μεταφράσεις του Βιβλίου των Νεκρών, όπως το έχουν διατυπώσει, σπουδαίοι αρχαιολόγοι και ιστορικοί. Που να ξέρεις βέβαια όταν πρωταναφέρθηκες στο βιβλίο των νεκρών, ότι ένα τύπος εδώ μέσα, θα έχει διαβάσει κάτι σχετικό;

Μας αναφέρθηκες στην Ελληνική Μυθολογία και όταν σου αναφέρω τα δύο σημαντικά βιβλία του Αριστοτέλη και του Πλάτωνα, μου τα μηδενίζεις.

Λες

Οι φιλόσοφοι δεν έχουν πάψει να παράγουν ιδέες. Μας λένε την γνώμη τους για τα πράγματα και εμείς θαμπωμένοι από την ευγλωττία τους νομίζουμε ότι έχουν γνώση των πραγμάτων.
Εγώ τώρα τι να πω; Μου είναι αδύνατον να μην σε ρωτήσω, σε τι θεό ή σε τι θεούς πιστεύεις;
Οι απόψεις σου, όσο και αν ξαφνιάζεσαι, δεν μου είναι άγνωστες, χωρίς να πουλάω εξυπνάδα και επίπεδο μόρφωσης. Κυκλοφορούν ευρέως από τα έντυπα τύπου Δαυλού ή από εκδόσεις τύπου Λιακόπουλου.
Και κάτι άλλο, παρά τις περί αντιθέτου απόψεις, δεν έχω ακούσει live τον Πλάτωνα και τον Αριστοτέλη. Απλά έτυχε ένας δάσκαλος να με κάνει να λατρέψω την ιστορία και τα Αρχαία Ελληνικά.
Είμαι ανοικτός στις απόψεις φίλε μου και αναζητώ την γνώση, για να γεμίσω το άδειο μου κεφάλι. Λίγο αργά στα 62 χρόνια μου; Ίσως, γηράσκω αεί διδασκόμενος και το κακό δεν είναι ότι διδάσκομα
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
Deltatango (12-02-09)