Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 09-04-08, 11:49
Το avatar του χρήστη Cyberpunk
Cyberpunk Ο χρήστης Cyberpunk δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-17 19:18
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Βασικά, αυτό που αρέσει ιδιαίτερα στην νέα άκρο (και η παλιά το είχε ως ένα βαθμό) είναι η επιμονή της χρήσης της ελληνικής γλώσσας, των τόνων και των ελληνικών γραμματοσειρών στις δημοσιεύσεις (ακόμα και αν φαίνεται ότι κάνω χαβαλέ απέναντι της με τα διάφορα φραγκοβλάχικα που πετάω κατά καιρούς), γιατί σε αντίθεση με άλλα μέρη που συχνάζουν αυτά τα περίεργα όντα που λέγονται έλληνες υπάρχει μια αισθητική που διευκολύνει την ανάγνωση.

Επίσης δε, μου αρέσει ιδιαίτερα ο τρόπος έκφρασης αρκετών εδώ μέσα, ο οποίος είναι πολύ διαφορετικός από τα τετριμμένα και δίνει μια άλλη διάσταση στον πιθανοθεωρητικό διαλογικό μονόλογο που μπορεί να ελπίζει να παρακολουθήσει κανείς σε ένα τέτοιο μέσο. Το ίδιο μπορώ να πω και για κάποια από τα αντικείμενα των συζητήσεων, τα οποία παρόλο που με αφήνουν παγερά αδιάφορο ως επί το πλείστον, με ευχαριστεί το γεγονός ότι στα πλαίσια του καθημερινού browsing/trolling υπάρχει ένα μέρος που μπορώ να κάνω skim θέματα τέτοιου είδους για το ανθρωπιστικό της ενημέρωσης, χωρίς να χρειάζεται να ταλαιπωρώ το google.

Τώρα όσο και αν φαίνεται παράλογο (ξέρω ξέρω κάποια μέλη εδώ έχουν την άποψη ότι τας φρένας μου δεν είναι πολύ σώα), σαν παράπονο θα έθετα πάνω απ'όλα ότι τα διάφορα ξεκατινιάσματα, flames, κλπ δεν είναι ιδιαίτερα "χορταστικά". Πρωτού πείτε "μα τι λέει αυτός ο εξωγηίνος λαϊκιστής;", αναρωτιθείτε τι σας τραβάει πραγματικά το ενδιαφέρον περισσότερο σε μια συζήτηση πάνω σε ένα θέμα που δεν εμπεριέχεται στην σφαίρα των άμεσων ενδιαφερόντων σας - μια εις βάθος 'επιστημονική' κάλυψη του θέματος ή μια λασπομαχία πεταξύ παθιασμένων ανθρώπων που έχουν διαμετρικά αντίθετες παγειωμένες απόψεις και βγάζουν τα μάτια τους; Προσωπικά, είμαι μακράν υπέρ του δεύτερου (ναι δηλώνω και ενυπόγραφα θαυμαστής της Ανίτας) αρκεί να γίνεται μέσα στα πλαίσια της υγειούς ανταλλαγής εύφλεκτων υλικών (βλ. δεν βρίζουμε μαμάδες, θρησκευτικές οντότητες, κλπ) και χωρίς να γίνονται οι συμμετάσχοντες super vga γραφικοί. Νομίζω ότι δεν είναι και τυχαίο ότι τις σπάνιες φορές που βρίσκομαι για μπύρες/καφέδες/κλπ με μέλη της παλιάς ΒΒS που δεν αποτελούν κομμάτι της καθημερινότητας μου, η κουβέντα πάντα πάει σε επικά flamewars/users του παρελθόντος. Δεν είναι ντροπή να το παραδεχτείτε, είμαι σίγουρος ότι σε πολλούς από εσάς έκαναν κούκου τέτοια σκηνικά.

Χμ, μακρυγόρησα μάλλον ενώ προσποιούμαι ότι κερδίζω με την αξία μου τα φορολεφτά σας (ναι εσείς εκεί κάτω που δεν κλέβετε το κράτος ), αλλά νομίζω ότι σήκωσα και εγώ το χέρι θετικά σαν απάντηση στην ερώτηση "ποιος θέλει λιγότερη λογοκρισία". Δεν προτείνω να πάμε στο άλλο άκρο και να το κάνουμε αμέρικαν μπαρ το τσαρδί, αλλά αφήστε τον κόσμο να μαλλιοτραβηχτεί ελεύθερα. /popcorn

Επίσης, θα ήθελα να συμφωνήσω και εγώ με την άποψη του Γίλδωρα για περισσότερα θέματα σχετικά με την πορεία της Κακομοίρας στην Ουροβίζιον, τις συμβουλές της Σάσας Μπάστα για καλύτερο στοματικό έρωτα, και άλλα τέτοια υπέροχα ευτράπελα του ντόπιου trash culture. Στατιστικά, κρίνοντας από την κυκλοφορία των πρωκτοφυλλάδων (traffic, bravo, hello, κλπ) και από την σωρεία σοβαροφανών κρυφολαθραναγνωστών αυτών στα περίπτερα, μάλλον και εδώ πρέπει να υπάρχει κοινό γι'αυτά. Δεν είμαστε όλοι εκκολαπτώμενοι καθηγητές σημειολογίας

Τέλος, βάζω κάτω από την βάση βαθμό στους γνωστούς σκίστες της βάσης γιατί η απόδοση τους έχει πέσει αισθητά. Τσκ, τσκ.

υ.σ. Μην βαράτε, εσείς συζήτησατε ελεύθερη παράθεση απόψεων
υ.σ.2. Ας πάρει κάποιος την πρωτοβουλία και να φτιάξει (όταν δεν κοιτάει ο ντάουντρεηκ) ένα κλαμπ αφιερωμένο στην Σάσα
__________________
μη πσικ ήνγκλαντ βέρη μπεστ
Απάντηση με παράθεση