Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 08-04-08, 16:17
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Odin Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα σε ολους
Χρόνια και ζαμάνια!

Αρχική Δημοσίευση από Odin Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που απο το 1994 μεχρι τωρα δεν εχει αλλαξει ειναι η ανοχη στην διαφορετικοτητα. Και μιλαω για την ουσιαστικη ανοχη στην διαφορετικοτητα (των αποψεων πχ) και οχι για την ανοχη στα λογια και στο καταστατικο.
Για παραδειγμα, ενα θεμα συζητησης το οποιο δεν αρεσει σε 2-3 "διοικουντες" εχει φοβερα μεγαλυτερες πιθανοτητες να "κλεισει" με συνοπτικες διαδικασες απο ενα θεμα το οποιο αρεσει, ασχετα αν και στις δυο περιπτωσεις η ποιοτητα των επιχειρηματων ειναι λιγο πιο πανω απο τις αναρθρες κραυγες.
Όταν πρωτογράφτηκα στην Acrobase ήταν η όαση σ'ένα καθ'όλα εχθρικό κόσμο. Ήταν το μόνο μέρος που είχα δικαίωμα έκφρασης, δικαίωμα γνώμης, και μπορούσα να το εκφράσω επιχειρηματολογώντας και να γίνει σεβαστό, ακόμα κι από τους διαφωνούντες.

Στο forum αυτό έχει αλλάξει. Τότε που δεν είχα καν το θάρρος της γνώμης μου, ένιωθα την άνεση να εκφραστώ. Τώρα που έχω αποκτήσει κάποια αυτοπεποίθηση νιώθω ότι μου έχει αφαιρεθεί κάθε δικαίωμα λόγου, ότι είμαι μειονότητα, ο εξωγενής παράγοντας που ψιθυρίζει κάτι μόνος του και σε απάντηση του ουρλιάζουν δεκάδες άτομα.

Προσπάθησα να αντιμετωπίσω την έλλειψη ανοχής κάνοντας ignore threads κατά βούληση. Σε όποιο νέο thread πήγαινα όμως, έβρισκα το ίδιο ύφος. Το ύφος αυτό δεν είναι θέμα πολιτικής και διοικούντων, είναι θέμα χρηστών και ευρύτερης νοοτροπίας.

Με έχει κάνει να αποχωρήσω (σιωπηλά, μέχρι πρόσφατα) από το forum αρκετές φορές γιατί απαιτώ οι φίλοι μου να ανέχονται τη διαφορετικότητα των άλλων όπως απαιτούν από τρίτους να ανέχονται τη δική τους διαφορετικότητα ή το δικό τους συμβιβασμό.

Με έχει κουράσει απίστευτα αυτή η έλλειψη ανοχής και αυτό το μίσος που συναντώ παντού στην Ελλάδα, ακόμα και σε υποτιθέμενα φιλελεύθερους κύκλους. Συνήθως από τα ίδια άτομα που σπεύδουν να με διαβεβαιώσουν ότι αγαπούν αλλήλους (ομοίους αγαπούν, όχι αλλήλους). Αυτή την παρατήρηση την έχουν κάνει πάμπολλοι γνωστοί και φίλοι.

Αρκετές φορές σκέφτηκα σοβαρά να ξαναφύγω βλέποντας όλο και περισσότερους φίλους και γνωστούς να μισούν όλο και περισσότερο και όλο και περισσότερους συνανθρώπους μας.

Δυστυχώς συμφωνώ μαζί σου.

Πρέπει το ευρύτερο ύφος της βάσης να ξεπεράσει το Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών επιτέλους. Η χούντα πέρασε.

Το μόνο ευχάριστο είναι ότι έχουν γίνει ήδη τα πρώτα βήματα για να αλλάξει αυτή η κατάσταση. Τώρα, το βάρος πέφτει σ' εμάς που είτε ανήκουμε στις αηδιαστικές ομάδες/subcultures (ξέρεις, εκείνες που δε μισούν υποχρεωτικά όλους τους υπόλοιπους), είτε έχουμε «ανορθόδοξες» απόψεις.

Εμείς πρέπει να ξαναβρούμε το θάρρος να εκφραστούμε με την ελευθερία λόγου που μας διασφαλίζεται Συνταγματικά (αφού κοινωνικά δεν έχουμε αυτό το δικαίωμα) και με το σεβασμό προς το συνομιλητή μας που εφαρμόζαμε κάποτε. Το ύφος της βάσης μπορεί να αλλάξει μόνο αν υπάρξει το «αντίπαλον δέος».
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση