Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #781  
Παλιά 07-11-10, 18:33
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Editorial

Καλημέρα, καλή εβδομάδα. Σήμερα, Δευτέρα 8 Νοεμβρίου 2010

Ανατολή ήλιου: 6:57πμ. Δύση ήλιου: 5:20μμ. Πανσέληνος: σε 12 ημέρες

Γιορτάζουν : Άγγελος, Αγγελική, Γαβριήλ, Γαβριέλα, Ματίνα, Μιχαήλ, Σεραφείμ, Σταμάτης, Σταματία, Ταξιάρχης

Σαν σήμερα :
  • 392: Ο αυτοκράτορας του Βυζαντίου Μέγας Θεοδόσιος καταργεί με διάταγμά του την ειδωλολατρία και απαγορεύει την προσέλευση σε ειδωλολατρικούς ναούς.
  • 1901: Βίαιες συμπλοκές ξεσπούν στο κέντρο της Αθήνας, με αφορμή τη μετάφραση του Ευαγγελίου στη δημοτική από τον Αλέξανδρο Πάλλη (Ευαγγελικά). Κατά τις συγκρούσεις σκοτώνονται 8 άνθρωποι και τραυματίζονται 80. Η Δημοτική θα αναγνωριστεί ως επίσημη γλώσσα του ελληνικού κράτους 75 χρόνια αργότερα.
  • 1923: Αποτυχημένο πραξικόπημα του Χίτλερ στο Μόναχο, που έμεινε στην ιστορία ως «Το Πραξικόπημα της Μπιραρίας».
  • 1926: Ιδρύεται στη Λευκωσία ο ΑΠΟΕΛ (Αθλητικός Ποδοσφαιρικός Όμιλος Ελλήνων Λευκωσίας). Μαζί με τη μεγάλη της αντίπαλο «Ομόνοια» είναι οι δύο κορυφαίες ομάδες της Κύπρου.

    Το Γεγονός
  • 1977: Ο Μανώλης Ανδρόνικος ανακαλύπτει τον τάφο του μακεδόνα βασιλιά Φίλιππου στη Βεργίνα. Πρόκειται για μία από τις μεγαλύτερες αρχαιολογικές ανακαλύψεις του 20ου αιώνα.
    Είχα την τύχη να γνωρίζω τον αείμνηστο καθηγητή Ανδρόνικο και μία φορά δεν άντεξα, τον ρώτησα : Πως αντιδράσατε όταν είδατε ότι η μία κνήμη των οστών, ήταν πιο κοντή από την άλλη, ώστε να πάρετε την πρώτη βεβαιότητα, ότι βρήκατε τον τάφο του Φιλίππου του Β';
    Η απάντηση αφοπλιστική : Μα ξεκίνησα να χορεύω
Είπαν : «Η δουλειά μάς προστατεύει από τρία πράγματα: την ανία, τη διαφθορά και τον πόθο.»
Βολτέρος

(Στην χώρα αυτή κάποιοι δεν πρέπει να δουλεύουν)

Το ποίημα της ημέρας : Σεφέρης Γιώργος - "Tο Σπίτι κοντά στη θάλασσα" (απόσπασμα)

Τα σπίτια που είχα μου τα πήραν.
Έτυχε να 'ναι τα χρόνια δίσεχτα πολέμοι χαλασμοί ξενιτεμοί
κάποτε ο κυνηγός βρίσκει τα διαβατάρικα πουλιά
κάποτε δεν τα βρίσκει - το κυνήγι
είταν καλό στα χρόνια μου, πήραν πολλούς τα σκάγια
οι άλλοι γυρίζουν ή τρελαίνονται στα καταφύγια.

Μη μου μιλάς για τ' αηδόνι μήτε για τον κορυδαλλό
μήτε για τη μικρούλα σουσουράδα
που γράφει νούμερα στο φως με την ουρά της

δεν ξέρω πολλά πράγματα από σπίτια
ξέρω πως έχουν τη φυλή τους, τίποτε άλλο.
Καινούργια στην αρχή, σαν τα μωρά
που παίζουν στα περβόλια με τα κρόσια του ήλιου,
κεντούν παραθυρόφυλλα χρωματιστά και πόρτες
γυαλιστερές πάνω στη μέρα
όταν τελειώσει ο αρχιτέκτονας αλλάζουν,
ζαρώνουν ή χαμογελούν ή ακόμη πεισματώνουν
μ' εκείνους που έμειναν μ' εκείνους που έφυγαν
μ' άλλους που θα γυρίζανε αν μπορούσαν
ή που χαθήκαν, τώρα που έγινε
ο κόσμος ένα απέραντο ξενοδοχείο.
~
ή μια γυναίκα ελικοβλέφαρη βαθύζωνη
γυρίζοντας από λιμάνια μεσημβρινά,
Σμύρνη Ρόδο Συρακούσες Αλεξάντρεια,
από κλειστές πολιτείες σαν τα ζεστά παραθυρόφυλλα,
με αρώματα χρυσών καρπών και βότανα,
πως ανεβαίνει τα σκαλιά χωρίς να βλέπει
εκείνους που κοιμήθηκαν κάτω απ' τη σκάλα.
Ξέρεις τα σπίτια πεισματώνουν εύκολα, σαν τα γυμνώσεις.


Η φωτογραφία της ημέρας

Μια πόλη που έχει στα στολίδι της αυτό το αριστούργημα, μπορεί να είναι άσχημη;

Προτάσεις : Θέματα εμπνευσμένα από την ελληνική μυθολογία, από την προϊστορική περίοδο, τοπία της Ελλάδας και της Σερβίας, εικόνες νεκρής φύσης και του θαλάσσιου κόσμου περιλαμβάνει η έκθεση έργων χαρακτικής με τίτλο «Εγχαράξεις Ονείρων» του Σέρβου καλλιτέχνη, Ντράγκισα Τσόσιτς, που διοργανώνεται στη Θεσσαλονίκη.
Η έκθεση «Εγχαράξεις ονείρων» φιλοξενείται στην Γκαλερί IANOS έως τις 23 Νοεμβρίου.


Επίκαιρα : Ο κύβος ερίφθη, το μήνυμα ελήφθη;

Με χιούμορ

Σκίτσο του Ανδρεα Πετρουλακη από την Καθημερινή

Επίφυλλίδα : Ψηφίσαμε κάνοντας το χρέος μας, τώρα να δούμε τι αποφασίζουν για εμάς, χωρίς εμάς.
Ήταν μία φορά μάτια μου και ένα καιρό, μας τραγουδάει ο αξέχαστος Νίκος Ξυλούρης
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
The Following 6 Users Say Thank You to Xenios For This Useful Post:
Elrik (07-11-10), HelenA (07-11-10), jimil (08-11-10), justin (07-11-10), Naias (07-11-10), vgiagias (07-11-10)