Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #31  
Παλιά 04-10-06, 10:29
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Για να συνοψίσω (αντί να κάνω 324872034 quotes )...

Δεν διαφωνώ με τα διδάγματα του Ιησού. Μάλλον διαφωνώ σε κάποια, αλλά σε γενικές γραμμές θεωρώ ότι είπε πολλά σωστά πράγματα.

Εκεί που διαφωνώ είναι δύο σημεία:

α) Η εισαγωγή του δόγματος σε αυτά τα διδάγματα. Διαφωνώ στο να ονομάζομαι Χριστιανός επειδή βοηθάω τον γείτονά μου, Επικουρικός επειδή επιδειώκω την ευτυχία, Αριστοτελικός επειδή εκλογικεύω τις καταστάσεις, Πλατωνικός επειδή έχω το όραμα μιας κοινωνίας όπως περιγράφεται στην Πολιτεία, κλπ κλπ. Παίρνω στοιχεία από τα διδάγματα σπουδαίων ανθρώπων, τα αναλύω βάσει του δικού μου εγκεφάλου, προσθέτω στοιχεία προσωπικών μου εμπειριών και χαρακτηριστικών και διαμορφώνω την προσωπικότητά μου. Για μένα η καλύτερη φιλοσοφία (ή στάση ζωής αν προτειμάτε) είναι ο Kiwiσμός ! Για τον κύριο Χ, η καλύτερη φιλοσοφία θα πρέπει να είναι ο Χισμός, κ.ο.κ. Θεωρώ ότι αναπτύσοντας την προσωπικότητά μας, μπορούμε να αναπτυσόμαστε εσωτερικά σαν άνθρωποι αλλά και να επικοινωνούμε καλύτερα. Όντας προσκύμενοι σε ένα δόγμα, αμέσως βάζουμε ταμπέλες, τρώμε μασημένη τροφή και δεν εξασκούμε την κριτική μας σκέψη. Αυτό είναι που με χαλάει. (Και φυσικά για να σας προλάβω, δεν υπονοώ κάτι από αυτά σε προσωπικό επίπεδο στους συνομιλητές αυτού του θέματος).

Ένας άνθρωπος μπορεί να μελετάει και να αναλύει ένα βιβλίο σαν τη Βίβλο για όλη του τη ζωή. Σίγουρα θα μάθει πολλά πράγματα και σίγουρα θα αναπτύξει πολλές πτυχές της προσωπικότητάς του. Όμως αυτό μπορεί να γίνει με οποιοδήποτε βιβλίο. Και επειδή η ζωή μας είναι περιορισμένη σε χρόνο και ο εγκέφαλός μας έχει πολύ πιο απεριόριστες δυνατότητες, θεωρώ πως το καλύτερο είναι να μελετάμε περισότερα θέματα και περισότερες φιλοσοφίες, προκειμένου να έχουμε σφαιρική άποψη. Ποιος από εδώ έχει διαβάσει το Κοράνι, τις άρχες και τον μυστικισμό άλλων θρησκειών σε βάθος;

β) Όλες οι θρησκείες και οι φιλοσοφίες έχουν ένα θεμελειώδες πρόβλημα και γι' αυτό άλλωστε είναι πολλές στο σύνολο... ξεκινάνε από μία μεταφυσική υπόθεση. Τα μαθηματικά λειτουργούν παρομοίως, αλλά συνεχίζουν αποδεικνύοντας αυτή την υπόθεση σε ορθολογιστικό επίπεδο. Δηλαδη σε επίπεδο που ισχύει και είναι αποδεκτό για όλο το σύμπαν (τουλάχιστον αυτό που γνωρίζουμε και μελετάμε επί του παρόντος). Είτε εδώ, είτε στην Τεχεράνη, είτε στον Αμαζόνιο, για οποιοδήποτε αντικείμενο ισχύει ο νόμος της βαρύτητας, δηλ. F=mg

Το μεταφυσικό αξίωμα είναι υποκειμενικό και διαφέρει. Ο Θεός του δυτικού πολιτισμού περιλαμβάνει τα χαρακτηριστικά του Γιαχβέ. Ο Θεός του Ισλάμ, αυτά που Του προσύναψε ο Μωάμεθ. Ο/οι Θεός/οι διαφόρων άλλων κοινωνιών, αυτά που Του/Τους προσάπτουν αντιστοίχως, κλπ κλπ.

Με ένα τέτοιο αξίωμα σαν θεμέλειο, οποιοδήποτε κτίσμα είναι σαθρό και υποκειμενικό. Η ανάλυση του Σταυρού (όπως πολύ όμορφα παρουσίασε ο Mystakid) έχει ολοκληρωμένη υπόσταση αλλά περιλαμβάνει μεταφυσικές έννοιες, όπως η "αμαρτία", ορθόδοξα Μυστήρια και φυσικά ο Θεός. Έννοιες που στον καθένα διαφέρουν και δεν επικοινωνούν σε ένα αντικειμενικό πεδίο. Με αυτό τον τρόπο μπορούν να αναλυθούν χιλιάδες σύμβολα που ιστορικά έχει δημιουργήσει ο άνθρωπος. Όλα μπορούν να ερμηνευτούν υποκειμενικά και ανάλογα τις κοινωνικο-ιστορικές περιστάσεις.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση