Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #42  
Παλιά 07-10-06, 13:44
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
1. Δε αμφισβητω οτι τα μαθηματικα ειναι επιστημη. Αλλα με αυτο που λες, η χαρτομαντεια ειναι επιστημη επειδη το ανακατεμα της τραπουλας βασιζεται στην στατιστικη και στις πιθανοτητες. Αλλωστε οι παραψυχολογοι, ΝΕοεποχιτες και μοντερνοι αποκρυφιστες λενε οτι η μεταφυσικη υποκειται σε νομους της επιστημης. ΔΕΝ αμφισβητω οτι οι αριθμοι εχουν εσωτερικη (μη πω μεταφυσικη) δυναμη. Λεω οτι αυτα δε μου φαινονται να στεκουν στο Χριστιανισμο
2. Δεν ειπα οτι μαντεια=προβλεψη των μελλουμενων. Μαντεια ειναι η ανακαλυψη εσωτερικων εννοιων και συμπερασματων βασει αριθμων η σημαδιων. Μας ειπε ο Ιησους να κανουμε πραξεις, να ριχνουμε ζαρια, χαρτια, να κοιταζουμε πιθανοτητες και νουμερα κλπ για να μαθουμε την Αληθεια; Μονο για 'σημεια' εχει μιλησει
3. Συγκρητισμος δεν ειναι η συγκριση. Συγκρητισμος ειναι ταση που εχει υπαρξει σε θρησκειες συνδυαζοντας δυο δοξασιες. Πχ το να λεω οτι ο Ρα ειναι ο Απολλωνας, η να λεω οτι η ταδε Ζωικη Ενεργεια του Ινδουισμου ειναι το Αγιο Πνευμα. η να συνδυαζω το 888 του Ιησου με το 888 στην Κινεζικη αριθμολογια και να προσπαθω να αποδειξω κατι δανειζομενος στοιχεια αλλης θρησκεια. Οι νεοεποχιτικες θρησκειες εχουν τετοιες τασεις. Απο οσο ξερω οποτε ισχυε ο συγκρητισμος ηταν σε εποχη παρακμης
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 07-10-06 στις 13:55
Απάντηση με παράθεση