Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #37  
Παλιά 05-10-06, 21:54
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω ξερω οτι αριθμομαντιες, γεματριες και Καββαλισμοι ανηκουν στη σφαιρα του Αποκρυφισμου. Το οτι χρησιμοποιουνται σε θρησκευτικα ονοματα για θρησκευτικους σκοπους δεν 'αγιαζει τα μεσα'. Δεν εχω ακουσει κανεναν ιερεα να προβαινει σε αυτες τις μεθοδους για να εξηγησει καποια πραγματα στο κυρηγμα.
Η ελληνική παιδεία χρησιμοποιεί το ''σχήμα'' ως ''όχημα'' μεταβίβασης νοητικής ενέργειας από άνθρωπο σε άνθρωπο, όπως ισχύει και με κάθε ''γλώσσα''. Οι δυνατότητές της και ο πλούτος της, είναι παγκόσμια αποδεκτές. Η ''πεντακάθαρη'' αντιστοίχηση γράμματος και αριθμού, το α=1, β=2, γ=3 ... ι=10, ια=11, όπως και Ι=1, ΙΙ=2, ΙV=4, ... (λατινικά) ΔΕΝ είναι ούτε αποκρυφισμός, ούτε καμπάλα, ούτε κάτι το δαιμονικό (αποκομμένο). Συγχρόνως, λέγοντας αυτό που είπε ακόμη και ο άγιος Δωρόθεος (στα ασκητικά του έργα) περί του αριθμού του Κυρίου (888), που έκανα αριθμομαντεία;;;

Επειδή η ελληνική γλώσσα είναι μαθηματική και καθόλου τυχαία, έχοντας υπέροχο ''λογικό'' βάθος που προκαλεί έκπληξη της ζωντάνιας της σε όλους τους μελετητές της, η απώθησή της στον χώρο του αποκρυφισμού, την υποτιμά και από ''σοφή'', την κατατάσσει στην χωρεία των δαιμονικών, παγανιστικών αντιλήψεων και ενασχολήσεων.

Αν μάλιστα θεωρηθεί καθ' ολοκληρίαν η ελληνική γλώσσα, γλώσσα των σημείων (των αγγέλων, όπου άγγελος, προάγγελος σημαίνει σημείο), ισχύει αυτό του Αποστόλου Παύλου, περί αγάπης... Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων, αγάπην δε μη έχω,...

http://users.otenet.gr/~mystakid/love.htm


Όσον αφορά τέλος, την τελευταία σου παρατήρηση, ούτε ιερέας είμαι, ούτε φιλοδοξώ να κάνω κήρυγμα. Συγγνώμη αν φάνηκε κάτι σχετικό. Ακολουθώ το αιτείται και δοθήσεται...

Αλλά;! υπάρχει κι αυτό το αλλά!
Από τη μία ζητάμε αποδείξεις, ας πούμε σημεία επαφής του λογικού με το Υπέρλογο, αντικειμενικοποίησης του Μόνου Αντικειμενικού και Αληθούς (ώστε να ξεφύγουμε του παραλόγου και των αναληθειών) όπως επήλθε αυτή η ευλογημένη ένωση σε ''ένα'' σώμα Θεού και ανθρώπου, αυτό του Θεανθρώπου Ιησού Χριστού, και από την άλλη, μόλις δοθούν (ψήγματα θησαυρού και βαθύτερα στοιχεία της ελληνορθόδοξης παιδείας) απωθούνται στο ανάθεμα;

ΥΓ. Τέλος, αν ενοχλώ, φυσικά και μπορώ να σταματήσω καθώς ο στόχος του ανθρώπου πρέπει να είναι εκείνη η ''ενωτική'' πύρινη γλώσσα (πάντας εις ενότητα εκάλεσεν...) και που αποκτάται δια της αρμονικής συμπόρευσης Αγάπης και Αληθείας. ως χάρις Θεού και συνδυασμός των κατ' ετοιμότητα μυστικών και μυστηριακών βιωμάτων. που ανεβάζουν τον άνθρωπο από την κάθαρση στην φώτιση και από εκεί στην τελείωση. Γλώσσα τελικά, που υπερέχει όλων των γηίνων γλωσσών (ανθρώπων και αγγέλων) και που πιθανόν αυτές να διαχωρίζουν. Αν συνέβη αυτό, δεν ήταν πρόθεσή μου. Συγγνώμη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 05-10-06 στις 23:15
Απάντηση με παράθεση