Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 18-09-06, 17:49
Το avatar του χρήστη dhmofilos
dhmofilos Ο χρήστης dhmofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-09-06 08:03
Φύλο: Άντρας
Ποιός είναι στον Παράδεισο;

Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Λουκας 16:22 'εγενετο δε αποθανειν τον πτωχον και απενεχθηναι αυτον υπο των αγγελων εις τον κολπον αβρααμ'

Εκτος αυτου, οπως ξερεις, συμφωνα με την παραδοση (και οχι τη Γραφη), ο Ιησους μετα το θανατο του οδηγησε τα πνευματα των Πατριαρχων και των Προφητων στον Παραδεισο απο την Σεολ (Αδη) αλλα αυτο βγαινει μονο απο ελαχιστες φρασεις των επιστολων, χωρις λεπτομερειες

ΥΓ. ο ληστης ονομαζεται Δισμας

Όταν λέμε χριστιανική παράδοση εννοούμε μεταγενέστερους χριστιανούς συγγραφείς, οι οποίοι έχουν γράψει ό,τι ήθελαν χωρίς τεκμηρίωση, αλλά βάσει της προφορικής παράδοσης, οραμάτων που είδαν κ.τ.λ.
Ωρισμένες φορές η παράδοση αντλεί στοιχεία και από τα απόκρυφα ευαγγέλια, τα οποία όμως έχουν απορριφθεί από τη χριστιανική ηγεσία.
Επομένως η παράδοση (κάποιος μοναχός του μεσαίωνα πχ) δεν μου λέει τίποτε.
Η περικοπή, που αναφέρεσαι είναι παραβολή, δεν είναι "γεγονός", ότι ο Αβραάμ είναι τώρα στον Παράδεισο.
Υποτίθεται ότι ο Χριστός θα γυρίση να "κρίνη ζώντας και νεκρούς", δεν έχει κριθή επομένως ακόμα κανένας. Μόνο στο ληστή στο σταυρό χάρισε τις αμαρτίες και μετά πέθανε αναμάρτητος, γιατί δεν έζησε ώστε να προλάβη να κάνη άλλες.
Όπως και να έχη το θέμα όμως, εγώ προσπάθησα με χιούμορ να δείξω, ότι το Ιερό Βιβλίο για τους Έλληνες, η Βίβλος, βρίθει ανωμάλου σέξ, βίας, ρατσισμού κ.τ.λ.. Τα σχετικά εδάφια είναι ατέλειωτα. Διαβάστε με προσοχή αν θέλετε το Δευτερονόμιο για παράδειγμα.
Εκτός από την ερώτηση αυτή όμως, όπου αμφισβητείς ότι δεν είναι κανένας τώρα στον Παράδεισο, η οποία εξ άλλου είναι μικρής σημασίας, για τις άλλες 23 ερωτήσεις, που έχουν και περισσότερο συνταρακτικά πράγματα, θα μου πής τίποτε;
Πρίν απαντήσης, δες και ένα νέο "Κουίζ", που ανεβάζω σήμερα, με θέμα την Καινή Διαθήκη.
Χαίρε!
Γιάννης Λάζαρης
Απάντηση με παράθεση