Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 14-02-10, 12:51
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου κάνει εντύπωση ότι δεν έχουν το πιο διαδεδομένο τρόπο αναγνωση pdf, λες και όλοι πρέπει να έχουμε iphone ή να κατεβάζουμε μετατροπείς....
Το PDF είναι ευέλικτο, εύκολο να μετατραπεί, και περιέχει όλη την απαραίτητη πληροφορία, metadata, μορφοποίηση και σελιδοποίηση που θέλει κάποιος, ακόμα κι αν θέλει να τυπώσει το βιβλίο.

Οι πιο πολλοί εγκαταστάτες ebooks ξέρουν να μετατρέπουν PDF σε μορφή κατάλληλη για τη συσκευή, αν η συσκευή είναι τόσο παλιά που δε μπορεί να διαβάσει PDF. Πχ ο ebook reader μου για τα διάφορα Palm που είχα έκανε ακριβώς αυτό, αφαιρώντας τη μορφοποίηση, κλπ κλπ. Αλλά τα Palm μου είχαν 160x160 μονόχρωμη οθόνη και 16 MHz επεξεργαστή. Το Palm LifeDrive που είχα, με 480x640, διάβαζε μια χαρά PDF. Ακόμα και το βλαμμένο WM6 PDA μου το έκανε αυτό.

Το Nokia S60 smartphone που έχεις διαβάζει PDF μια χαρά, πολύ καλύτερα απ'όλες αυτές τις συσκευές. Το γεγονός ότι εσύ θες να πάρεις iPhone δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν άλλα smartphones. Κρίμα να αφήνεις τόση τεχνολογία να πάει χαμένη, Στέλιο.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση