Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #404  
Παλιά 07-09-15, 15:17
irini5 Ο χρήστης irini5 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-07-16 10:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Κατερινα Εμφάνιση μηνυμάτων
irini 5 γεια σου ειχα γινει μελος και μιλαγα για το μυελωμα που ειχε ο μπαμπας μου τον εχασα πριν απο 1 χρονο.και λιγο καιρο πριν μετα την γεννηση της κορης μου διαπθστωσα αυξημενα αιμοπεταλια.μου λεγαν οτι δεν ειναι κατι και το ψαχνω μονη μου εδω κ 1 χρονο. Εκανα τζακ 2 κ ηταν θετικο περιμενω βιοψιες και καρυοτυπο.εσυ τι εξετασεθς εχεις κανει,?ιδιοπαθη θρομβοκυταρωση μου ειπαν ειναι το ιδιο με το δικο σου?θα ηθελα πολυ νσ.μιλησουμε
από irini5: Κατερίνα γεία σου.Δεν είμαι γιατρός,αλλά έχω ασχοληθεί με το πρόβλημα υγείας μου για να είμαι, όσο γίνεται, γνώστης .Το μυελωμα είναι στην κατηγορία των μυελοδυσπλαστικών σύνδρομων ( κακοήθειες ) και έχει πάντα άσχημο τέλος, η ιδιοπαθής θρομβ. είναι στα μυελουπερπλαστικα σύνδρομα ( χρόνιες ασθένειες του μυελού ) ,που υπάρχουν , δεν γιατρέυονται ,και το προσδόκημο όριο ηλικίας είναι περίπου όσο και των αλλων ατόμων. Σπάνια , πολυ σπάνια γίνεται κάτι άλλο .Αν κρατάς τα όρια των αιμοπεταλίων έως 450.000 δεν έχεις κανένα πρόβλημα.Εγώ βρήκα αρνητική στο τζακ2 ,χωρίς αυτό να σημαίνει τίποτα.Έχει να κάνει με την αιτία της ασθένειας και όχι με την εξέλιξή της.Εχω κάνει παρακέντηση για κακοήθεια και κάνω κάθε 3-4 περίπου χρόνια .Αν και ο γιατρός μου μου έχει πεί ξεκάθαρα ότι το ποσοστό για να μεταπηδήσει σε κακοήθεια είναι ελάχιστός.Σπάνια γίνεται αυτό και λόγω ότι κάθε 3 μηνες πηγαίνω και με παρακολουθει με εξετάσεις ,αν γίνει κάτι θα είναι στην αρχή του και επιμένω στο ΑΝ γίνει κάτι.Ιδιωπαθής θρομβοκυττάρωση και θρομβοκυτταραιμία είναι το ίδιο. Με παρακολουθεί πανεπιστημιακός γιατρός στο Ρίο.Ελπίζω να σε διαφώτησα.Στείλε μου το mail σου για να επικοινωνίσουμε ή το τηλεφωνό σου.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην irini5 για αυτό το μήνυμα:
Κατερινα (08-09-15)