Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 11-06-07, 09:35
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από melmithra Εμφάνιση μηνυμάτων
Και αμεσως μου γεννηθηκε η επιθυμια να βρεθω σε καποιο απο αυτα τα μερη. Βελγιο,Ολλανδια,Αγγλια,Γαλ ια οπουδηποτε. Ομως καπου στο εξωτερικο. Αυτη η διαθεση μου γεννηθηκε απο την προσφατη επισκεψη μου στην Ολλανδια.
Δεν νομίζω να υπάρχουν άνθρωποι, που να μην τους αρέσουν τα ταξίδια και η αναζήτηση.

Η Ευρώπη ασφαλώς είναι πολύ κοντά μας και ένα ταξίδι εκεί είναι μέσα στα πλαίσια του δυνατού. Θα πρέπει όμως σ' αυτές τις αναζητήσεις μας, να μην μένουμε μόνο στην εικόνα, αλλά να ψάχνουμε μέσω των ανθρώπων, τον πολιτισμό τους. Να μιλάμε να επικοινωνούμε να μαθαίνουμε.

Βέβαια καλό είναι να ξέρουμε και την διαφορετικότητα της Ελλάδος. Να γνωρίσουμε εκτός από τα νησιά μας, άλλα ίσως πιο σημαντικά μέρη της Ελλάδος. Να πάμε ένα ταξιδάκι στην Δυτική Μακεδονία, να μας ταΐσει εικόνες η Καστοριά με τη λίμνη της, οι Πρέσπες με το οικοσύστημα τους, η Νάουσα, η Θεσσαλονίκη με τον πολιτισμό της, η μοναδική Θράκη. Να γνωρίσουμε τις ορεινές μας διαδρομές περπατώντας το Πήλιο, τον Ταΰγετο το Μαίναλο την Οίτη τον Ψηλορείτη.

Η Ελλάδα έχει δεκάδες χιλιάδες διαφορετικές εικόνες και ίσως μέρη και τοπία που όμοια τους δεν υπάρχουν πουθενά.

Γνώρισε τον τόπο σου και μετά γνώρισε και τον κόσμο, είναι η δικιά μου συμβουλή.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση