Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #572  
Παλιά 22-09-10, 16:52
CHRISTINAD Ο χρήστης CHRISTINAD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-11-10 15:30
ναι, δυστυχώς καπνίζω από 17 ετών και είμαι 36. καπνίζω όλα αυτά τα χρόνια με εξαίρεση τις δύο εγκυμοσύνες μου. Κάθε μέρα υπόσχομαι στον εαυτό μου να το κόψει, όποτε πάω στον γαστρεντερολόγο μου φωνάζει γιατί λέει ότι το τσιγάρο και η crohn δεν πάνε με τίποτα μαζί!! μου επεσήμανε μάλιστα ότι ασθενείς της crohn που καπνίζουν δυσκολεύονται πολύ περισσότερο να μπουν σε ύφεση, και οδηγούνται πολύ πιο σύντομα στο χειρουργείο με επιπλοκές. Τώρα τι διαστροφή είναι αυτή που έχω με το τσιγάρο.... τι να πω. Απογοητεύομαι με τον ίδιο μου τον εαυτό!!! Και το φοβερό είναι πως καταλαβαίνω ότι όντως το τσιγάρο επηρεάζει το έντερό μου. Δεν ξέρω, η εξάρτηση είναι μεγάλη, αν μπορεί κάποιος πρώην καπνιστής από το forum να μας πει πως τα κατάφερε, θα ήθελα πολύ να ακούσω την γνώμη του. Πάντως από όσο ξέρω, είναι επιστημονικά επιβεβαιωμένο ότι το τσιγάρο κάνει πάρα πολύ κακό στην νόσο μας - εκτός όλων των άλλων ασθενειών. Αλλά βλέπεις όταν το ξεκίνησα, ήμουν 17 χρονών, νόμιζα ότι ήταν μαγκιά, και το κυριότερο, νόμιζα ότι δεν θα αρρωστήσω ποτέ κι από τίποτα...