Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #41  
Παλιά 09-03-09, 20:43
Deltatango Ο χρήστης Deltatango δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-05-09 08:18
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Στον άγνωστο Θεό

Θέλω, να σε γνωρίσω, άγνωστε,
Εσύ που απλώνεσαι βαθιά στην ψυχή μου
Εσύ που σαν θύελλα στροβιλίζεσαι στη ζωή μου
Εσύ ασύλληπτε, μ’ εμένα συγγενικέ,
Θέλω να Σε γνωρίσω, να Σε υπηρετήσω.
Το ποιηματάκι αυτό αποτελεί δήλωση αθεΐας και απιστίας. Κάτι σχετικό είπε ο Σωκράτης και τον σκότωσαν ως άθεο.
Θεός είναι ο Δημιουργός-συντηρητής ο οποίος παρατηρεί τα πάντα από κάπου εκεί ψηλά. Όποιος δεν πιστεύει σ΄αυτόν και αναζητά κάτι δικό του, ας το αποκαλεί και με δική του ονομασία.

Εκείνο που βασικά εμποδίζει την συνεννόηση μεταξύ μας είναι ότι για μένα η έννοια που κομίζει ο όρος θεός/Θεός τελειώνει με την οικειοποίησή του από τους φιλοσόφους και τους θεολόγους. Εσείς πιστεύετε ότι τότε αρχίζει η αληθινή του έννοια. Πώς να συνεννοηθούμε λοιπόν;

Κάτι ακόμα. Λες ότι δεν πήγες στο πανεπιστήμιο και δεν ποτίστηκες με τις ιδέες κανενός. Μα στο πανεπιστήμιο δε σε ποτίζουν τίποτα. Μονάχα πόρτες σου ανοίγουν, πόρτες γνώσης.
Τα πανεπιστήμια δεν παύουν να αποτελούν μέρος της κουλτούρας που διαμορφώνει τις αντιλήψεις μας. Επιπλέον, η πείρα που απέκτησα από τις πανεπιστημιακές εκδόσεις με τις οποίες ασχολούμαι, διδάσκει ότι υπάρχει ο κίνδυνος οι πόρτες της γνώσης να οδηγούν σε συγκεκριμένη, επιλεγμένη γνώση (πιστεύεις ότι υπάρχει πανεπιστήμιο που διδάσκει τι σημαίνει η ακατανόητη φράση “γη κατέσθουσα τους κατοικούντες επ’ αυτής”; (Αρ.13:33)

Εσύ, όμως, Deltatango, επιμένεις να μας ποτίσεις με τα ευρήματα των μελετών σου με τρόπο δογματικό.
Πιστεύω ότι άδικα κατηγορούμαι για δογματισμό την στιγμή που δεν σχολιάσατε ούτε ένα από τα αποσπάσματα που παρέθεσα ούτε αντικρούσατε κάποιο επιχείρημά μου με δικό σας.
Όσον αφορά στα “άτρωτα”, ο χαρακτηρισμός αποτελεί συμπέρασμα το οποίο απορρέει από το γεγονός ότι επίθεση δέχομαι μόνο εγώ, προσωπικά, και όχι τα επιχειρήματά μου.

οπότε αν όπως λες αγαπάς τον άνθρωπο, δείξ’ το μας, κάνε μια στροφή στη θεματολογία σου και πες μας για τα ταξίδια σου και τις εντυπώσεις σου απ’ αυτά. Σίγουρα, θα είχε πολύ περισσότερο ενδιαφέρον.
Λυπάμαι, αλλά αυτό δεν έχω διάθεση να το κάνω. Η αγάπη μου για τον άνθρωπο εκδηλώνεται με την προσπάθειά μου να αποδείξω ότι οι ιερές παραδόσεις είναι γελοίες και σε πολλές περιπτώσεις εγκληματικές.
Κλειτοριδεκτομή επιβάλλεται σε κορίτσια και στην Ευρώπη από γονείς που σπούδασαν σε πανεπιστήμια (όχι από Ευρωπαίους γονείς, μια και στην Ευρώπη το έθιμο δεν εφαρμόζεται).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Deltatango : 09-03-09 στις 20:53
Απάντηση με παράθεση