Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #125  
Παλιά 29-03-09, 20:21
Deltatango Ο χρήστης Deltatango δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-05-09 08:18
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Και η Αλήθεια του Χριστού, είναι Κοινωνία με την Αλήθεια. Θυσία πραγματική και το Σώμα Του με Αίμα, με σάρκα και οστά. Αληθινό, χειροπιαστό, ψαυστό, κατανοητό στο μέτρο (βέβαια) της δεκτικότητας και του βάθους του ποτηριού μας… (υπό την προϋπόθεση ότι το προτείνουμε για να λάβουμε… )...
Εκείνο που δεν αναδύεται, από όλα αυτά τα εντυπωσιακά που γράφεις, είναι ο τρόπος δια του οποίου προτείνεις να τιμάται εμπράκτως η θυσία του Ιησού.
Αν εγώ «κοινωνήσω» με την Αλήθεια του, όπως μου προτείνεις, πιθανόν να γνωρίσω κάποια ψυχική ανάταση, κάποια γαλήνη πνευματική ή εκείνο τέλος πάντων που εσύ γνωρίζεις ότι θα λάβω αν προτείνω το ποτήρι μου. Όμως αυτό είναι το ζητούμενο; Γι αυτό σταυρώθηκε ο Ιησούς; Για να τα πηγαίνω εγώ καλά με τα ψυχολογικά μου;

Δήλωσα εξαρχής ότι η Κ.Δ. δεν με ενδιαφέρει διότι δεν προσφέρει στην αναζήτηση του δικού μου είδους αλήθειας.
Ωστόσο, ο Ιησούς δεν παύει να είναι ένας επαναστάτης ο οποίος εκτελέστηκε από μια υπερδύναμη. Τα λόγια που του αποδίδονται δεν με ενδιαφέρουν, διότι αφενός μεν εκείνοι που τα μετέδωσαν δεν τον γνώρισαν και αφετέρου, επέλεξαν, για κάποιον άγνωστο και ακατανόητο λόγο, να μας τα παρουσιάσουν μεταφρασμένα σε ξένη γλώσσα.

Εκτιμώ και τιμώ τον Ιησού για τις πράξεις του και πιστεύω ότι δεν θα θεωρούσε άπρεπες τις απόψεις μου για τον κλήρο.
Κρίμα μόνο που δεν είναι Θεός, όπως τον παρουσιάζεις, γιατί τότε θα γνώριζε τις αλάνθαστες σοφίες που τριγύριζαν στο φωτισμένο μυαλό του Πάπα και θα τον είχε μεταμορφώσει σε στήλη άλατος πριν τις ξεστομίσει

Δεν νομίζω ότι όσα γράφεις τα γράφεις για να συνετίσεις εμένα, αλλά επειδή έτσι σου δίνεται η ευκαιρία να τα γράφεις. Εξάλλου το ίδιο ισχύει και για μένα: μέσω της αντιπαράθεσής μας προωθώ την θεωρία μου. Όμως αρκετά!
Αν κάποιος συνομιλητής θέλει να προσθέσει κάτι σε αυτά που λες εσύ ή εγώ, έχει καλώς. Διαφορετικά προτείνω να σταματήσουμε διότι σίγουρα έχουμε γίνει κουραστικοί για όσους μας παρακολουθούν.
Ελπίζω να συμφωνήσεις.
Απάντηση με παράθεση