Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 16-07-10, 18:41
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Το Watchmen είναι η προτελευταία ταινία που είδα και είχε ανατροπές που δεν τις έβαζε το μυαλό του θεατή απο πριν. Η διάρκειά της μεγάλη, αλλά όσο πλησιάζε προς το τέλος, τόσο δεν ήθελα να τελειώσει! Μου άρεσε πολύ! Καθώς και η μουσική της. Αν σας αρέσουν ταινίες που θυμίζουν και λίγο κόμικ, θα σας αρέσει.

Η τελευταία τελευταία ταινία που είδα (ξανά - ξανά είδα για την ακρίβεια!!) είναι η ταινία "Brazil". Την ξαναείδα με αφορμή τον "Πύργο" του Κάφκα που διαβάζαμε σε μια παρέα, και η ατμόσφαιρα τόσο του βιβλίου όσο και της ταινίας για μένα είναι ίδια! Για να το πω με μια λέξη μόνο και να μην κουράζω: παγωμάρα. Όσοι έχετε διαβάσει το βιβλίο, καταλαβαίνετε! Κομμάτια από το Brazil μου άρεσαν πάρα πολύ!!! Το τρέιλερ εδώ. Δεν είναι εύκολη ταινία αλλά δεν την θεωρώ κουλτουριάρικη, γι' αυτό και την αναφέρω! Θεωρώ ότι αξίζει να την δει κάποιος!


Και τέλος θα προτείνω άλλη μια αγαπημένη μου ταινία. Blade Runner (1982). Την έχω δει απίστευτα πολλές φορές γιατί εκεί, κάθε λεπτομέρεια στις σκηνές, στις κινήσεις των ηθοποιών, στα λόγια που λένε, στο χρώμα της φωνής, στις εκφράσεις τους δίνει κάτι νέο στην ταινία. Τα σκηνικά απίστευτα! Είναι από τις τελευταίες του είδους χωρίς ψηφιακά εφφέ!

Λάτρεψα την ερμηνεία όλων των ηθοποιών! Αξίζει ανάλυση και δεν είναι το θέμα εδώ. Παραθέτω το αγαπημένο μου κομμάτι από αυτήν. Δεν έχω λόγια να περιγράψω την τέλεια ερμηνεία του Rutger Hauer. Η αλλαγή στην έκφραση του προσώπου, τα σπασίματα της φωνής, η εικόνα.. όλα!




Την θεωρώ και αυτήν απο τις ταινίες που πρέπει να δει κάποιος!


Τωρινές, φετινές ταινίες σε επόμενη ανάρτηση!
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση