Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 10-03-17, 15:52
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
"Πόσο καλά μπορεί να με καταλάβει ο coach για να με βοηθήσει;"
Γεια σου Christi. Το ερώτημα σε αυτό δεν είναι πόσο καλά μπορεί να σε καταλάβει ο coach, αλλά πόσο καλά μπορείς να καταλάβεις εσύ τον εαυτό σου με τις ερωτήσεις που θα σου κάνει

Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
"Μα, μπορεί να καταλάβει το ίδιο καλά και να βοηθήσει αποτελεσματικά όλα αυτά τα διαφορετικά άτομα που αναλαμβάνει;"
Καθώς δουλειά του coach δεν είναι να κατευθύνει τον συνεργάτη του αλλά να του βγάλει τον καλύτερο τους εαυτό, οι ερωτήσεις που θα του κάνει έχουν να κάνουν με το πόσο καλά μπορεί να αντιληφθεί ο coachee τον ίδιο του τον εαυτό με βάση τις ερωτήσεις ξεκλειδώματος που θα του κάνει.
Για παράδειγμα στην ερώτηση 'πώς φαντάζεσαι την καλύτερη version του εαυτού σου;' οι απαντήσεις ποικίλουν ανάλογα με τον συνομιλητή.
Στη συνέχεια η ερώτηση 'τι σε εμποδίζει να πας προς τα εκεί;' έχει να κάνει με τον ίδιον το συνομιλητή

Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
"Πως γίνεται να ξέρει ο coach και να με συμβουλεύσει τι να κάνω - όταν εγώ η ίδια, ο ίδιος δεν ξέρω τι μου γίνεται, δεν ξέρω προς τα που να στραφώ, δεν ξέρω τι να κάνω;!"
Σκοπός του life coaching δεν είναι να σε συμβουλεύσει αλλά να σου αναδείξει αυτά που εσύ ξέρεις (π.χ. ποιά είναι τα δυνατά σου σημεία, με ποιές αρχές παίρνεις τις αποφάσεις σου, να σε βάλει να δεις το ίδιο πρόβλημα από μία άλλη δική σου οπτική), να βρεις τις προσωπικές σου αξίες (και όχι των άλλων) οι οποίες όταν τις ακολουθείς αισθάνεσαι να είσαι πλήρης.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση