Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #61  
Παλιά 24-08-17, 11:45
Χρήστος Χάνδρας
Guest
 

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ> δεν υπήρξαν ποτέ ινδοευρωπαίοι

Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί μας προσβάλλει τόσο πολύ εθνικά να παραδεχτούμε ότι οι Έλληνες δε φύτρωσαν στον Ελλαδικό χώρο και η γλώσσα μας εξελίχθηκε και εξελίσσεται ακόμα; Ούτε κι αυτή εμφανίστηκε εκ του μη όντος σε μικροδευτερόλεπτα.

Ποιο είναι το πρόβλημα; Το «Ινδο-» κομμάτι μας κάνει βρωμιάρηδες με κάποιο τρόπο; Ή η σχέση της γλώσσας μας με άλλες γλώσσες βάση κοινού προγόνου μας κάνει άξεστους γήινους σαν τους άλλους βρωμιάρηδες και ο Λιακό βγαίνει λάθος;

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, το πρόβλημά μας είναι στον όρο «γλωσσολογία». Όλοι οι Έλληνες και Ελληνίδες άνω των 10 ετών είναι γλωσσολόγοι. Είναι το αγαπημένο μας θέμα συζήτησης στο τραπέζι (συνήθως συνδυάζεται με το πόσο φοβερή γλώσσα είναι τα ελληνικά και πόσο δυσνόητες και ακαταλαβίστικες είναι όλες οι άλλες).

Προφανώς, αφού όλοι είμαστε γλωσσολόγοι, τι σημασία μπορεί να έχουν οι μικροαπόψεις κάποιων άλλων γλωσσολόγων; Άνευ σημασίας είναι και όλες οι μελέτες και δημοσιεύσεις τους, άνευ σημασίας είναι και όλες οι μικρολεπτομέρειες με τις οποίες ασχολούνται (άλλωστε δεν είναι καν όλοι Έλληνες, και όσοι δεν είναι προφανώς θέλουν να μας υπονομεύσουν εθνικά).

Χαλαρώστε.

Ούτε η ετυμολογία ούτε η γλωσσολογία είναι επιστήμες ακριβείας, τα πάντα βασίζονται σε υποθέσεις και ενδείξεις (γιατί οι γλώσσες εξελίσσονται πιο γρήγορα και πιο περίπλοκα απ'ότι καταλαβαίνουμε, και οι αποδείξεις σπανίζουν). Δεν υπάρχει «Ινδοευρωπαϊκή γλώσσα», υπάρχουν ρίζες, ανακατασκευασμένες λέξεις, και μια απόπειρα ανακατασκευής υποθετικών Πρωτοϊνδοευρωπαϊκών ριζών (προφανώς με τεράστια απόκλιση, μια και μιλάμε για νεολιθική οικογένεια γλωσσών).

Θεωρία είναι. Στην επιστήμη, η θεωρία με τις περισσότερες αποδείξεις γίνεται αποδεκτή δεδομένου του νόμου του Ockham (είναι ο νόμος που λέει ότι αν πέσει ένα μήλο στο κεφάλι σου, ο λόγος πρέπει να είναι λιγότερο σύνθετος απ'το «ήρθαν εξωγήινοι, το απήγαγαν από τη μηλιά και το πέταξαν στο κεφάλι μου γιατί με μισούν»). Όταν βρεθεί καλύτερη υπόθεση που απλοποιεί τα πράγματα περισσότερο, θα γίνει αποδεκτή από τη διεθνή κοινότητα.

Αν έχεις καλύτερη υπόθεση να προτείνεις, γιατί δεν τη δημοσιεύεις κάπου; Ξεκίνησε εδώ.
Θα είμαι σύντομος. Δεν έχω σκοπό να σας ζαλίσω. Μπήκα εδώ ψάχνοντας την ετυμολογία της λέξεως Ύδωρ, εξαιτίας της μεγάλης μου ανεπάρκειας στην Ελληνική Γλώσσα. Είμαι ερευνητής, και πολλές φορές την λύση την έχει δώσει η Ελληνική Γλώσσα.

Δεν λέω Αρχαία Ελληνική, γιατί δεν είναι αρχαία. Την ομιλούμε και τώρα, δεν είναι ούτε νεκρή ούτε...εξελιγμένη. Είναι αλλοιωμένη.

Είδα λοιπόν ορισμένες σοβαρότατες ανακρίβειες:

1. Οι Έλληνες λέει δεν εμφανίστηκαν στον Ελλαδικό χώρο. Αποδεδειγμένο από την επιστημονική κοινότητα, ότι οι Έλληνες είναι αυτόχθονες. Επίσης, αυτό δεν συνάδει από κανένα σημείο της Ελληνικής Μυθολογίας. Δεν είχαν τότε τέτοια κολλήματα να το αποκρύψουν, διότι μία από τις αρετές τους ήταν η ανδρεία και η ειλικρίνεια.

2. Η Ελληνική γλώσσα δεν "εξελίσσεται", διότι δεν είναι κάτι που χρειάζεται βελτίωση. Είναι ένας ζωντανός οργανισμός, ο οποίος μάλιστα, γεννά τον Λόγο από την ώρα που δημιουργήθηκε. Κι από την στιγμή που δεν γνωρίζει κανείς την χρονική αυτή στιγμή, δεν μπορεί να γνωρίζει και το που. Κι αφού δεν γνωρίζει το που, πως μπορεί να ισχυριστεί κανείς ότι οι έλληνες δεν εμφανίστηκαν στον Ελλαδικό χώρο αλλά κάπου αλλού; Αστείο.

3. Το "Ινδό-" δεν μας κάνει βρωμιάρηδες. Αλλά ΔΕΝ αποτελεί την αλήθεια. Η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ απολύτως σχέση σε γλώσσα, γενετικό δένδρο κλπ. Το αντίθετο μάλιστα, θα βρεις πάρα πολλούς ινδούς, να έχουν το λεγόμενο ελληνικό πόδι. Το οποίο έχει αποδειχθεί από παγκοσμίου βεληνεκούς ανθρωπολογική μελέτη.

4. Δεν είναι θέμα Λιακόπουλου. Ο άνθρωπος πουλάει βιβλία. Λέει κάποια πράγματα, δεν συμφωνώ με πολλά, δεν σημαίνει ότι είναι όπως τα λέει. Εγώ όμως δεν πουλάω βιβλία, με δικό μου προσωπικό κόστος, κάνω όλη μου την έρευνα και μπορώ να σου πω πως όλα αυτά περί ινδοευρωπαίων, γλωσσών, κλπ, είναι ένα μάτσο μπούρδες.

5. Θα κλείσω με αυτό εδώ για να μην νομίζεις ότι απλά μιλώ στον αέρα: Με την Ιστορία όπως διδάσκεται αυτή την στιγμή, με αρχαία κείμενα παγκοσμίως αναγνωρισμένα, αποδεικνύεται ότι οι Φοίνικες, πήραν την γλώσσα τους από τους Έλληνες. Αυτό από μόνο του, αποτελεί τρανή απόδειξη, ότι κάποιος θέλει να κρύψει επιμελώς την πραγματική ιστορία. Το ποιος και το γιατί, ας ψάξεις να το βρεις. Αλλά για να αρχίσεις κι εσύ να ψάχνεις, θα πρέπει πρώτα να σε ενδιαφέρει. Αλλά μάλλον δεν σε ενδιαφέρει γιατί αλλιώς δεν θα ήσουν υπέρμαχος υποθέσεων.

Γιατί αυτή είναι η διαφορά: Εσύ παραθέτεις υποθέσεις. Εγώ σου παρέθεσα αποδείξεις.
Καλό είναι να μην ξανασυμβουλεύσεις τον κόσμο, γιατί δεν γνωρίζεις.

Ευχαριστώ και συγνώμη εάν αδίκησα κάποιον με τα λεγόμενά μου.
Απάντηση με παράθεση