Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 03-05-17, 02:48
mirni Ο χρήστης mirni δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-11-17 14:10
Gildor, Γκίλντορ, έκανα λογαριασμό μόνο και μόνο για να πω ότι θαυμάζω τη νηφαλιότητα τού λόγου σας. Είναι γνωστό ότι έτσι ήρεμα μιλούν οι άνθρωποι που γνωρίζουν για ποιο πράγμα μιλάνε, αλλά σπάνια το έχω συναντήσει στη ζωή μου.

Εγώ πάλι, ακριβώς επειδή οι γνώσεις μου δεν είναι τόσο στέρεες, εξοργίζομαι με τους ανθρώπους που προσπαθούν να βρουν λογικοφανή επιχειρήματα για να πείσουν για τις δογματικές τους απόψεις, ανεξαρτήτως πεδίου.

Για να προσθέσω όμως και κάτι στην από καιρό κλειστή συζήτηση, θα ήθελα να σχολιάσω το εξής που έγραψε το Χάος: "Όσο για τους ισχυρισμούς της εισόδου κάποιων λέξεων βαρβαρικών στην ελληνική γλώσσα, πως ήταν δυνατόν οι Έλληνες στον κολοφώνα της δόξης των, να ενσωματώνουν λέξεις βαρβαρικής γλώσσας, την οποία απεχθάνονταν και κορόιδευαν τα μέγιστα;"

Οι Έλληνες, στον κολοφώνα της δόξας τους, ποτέ δεν δίστασαν να ενσωματώσουν οτιδήποτε ξένο, και όχι μόνο στη γλώσσα. Το φαινόμενο είναι ιστορικά επαναλαμβανόμενο. Όλοι οι λαοί στον κολοφώνα ακριβώς της δόξας τους ενσωματώνουν πλήθος στοιχείων από τους άλλους λαούς, ακόμα κι αν τους απεχθάνονται και τους κοροϊδεύουν τα μέγιστα. Το έκαναν οι Πέρσες, οι Ρωμαίοι, οι Οθωμανοί, οι Άγγλοι, οι Γερμανοί, οι Αμερικάνοι. Ειδικά οι Άγγλοι, με την παγκόσμια και μεγάλης διάρκειας αυτοκρατορία τους, με το πάρε-δώσε που είχαν με εχθρούς, συμμάχους και υποτακτικούς, έχουν αμέτρητες επιρροές στη γλώσσα τους, στην κουζίνα τους, στην ένδυσή τους, στη λογοτεχνία τους, στην επιστήμη τους, από λαούς τους οποίους μισούσαν, τους οποίους περιφρονούσαν, με τους οποίους πολεμούσαν ή από άλλους τους οποίους είχαν υποδουλώσει και εκμεταλλευόντουσαν χωρίς έλεος.

Γι'αυτό εκνευρίζομαι με τους ανθρώπους που επιμένουν ότι τα πάντα είναι ελληνικά και τα πάντα προέρχονται από την Ελλάδα, γιατί ονειρεύονται μία ελληνικότητα περίκλειστη, απομονωμένη, χωρίς καμία επαφή με την ανθρωπότητα και με αυτά που συμβαίνουν στον πλανήτη, στο όνομα μίας καθαρότητας που ποτέ δεν υπήρξε.

Μακάρι περισσότεροι άνθρωποι να αγαπούσαν τη σκέψη, τη γλώσσα, τη γλώσσα τους και την πατρίδα τους με τον τρόπο που αγαπάτε εσείς.

-m-
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to mirni For This Useful Post:
Diamond (03-05-17), pazo (03-05-17)