Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 28-02-13, 17:03
Το avatar του χρήστη justin
justin Ο χρήστης justin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 01-02-24 08:20
Φύλο: Άντρας
Τι σημαίνει η φράση Μέα κούλπα

Η διεθνής σήμερα φράση mea culpa, ή με περισσότερη έμφαση mea maxima culpa είναι λατινική και αποδίδεται στην ελληνική γλώσσα ως ομολογία: "λάθος μου", ή "δικό μου λάθος", και εμφατικά "λάθος μου μεγάλο".

Η φράση αυτή χρησιμοποιείται κυρίως σε σπουδαία αυτοκριτική που μπορεί να κάνει κάποιο άτομο σε αναγνώριση λάθους ή σειρά λαθών επιλογής του και που με παρρησία έχει το σθένος να ομολογήσει δημόσια. Γεγονός που σε κατάληξη μπορεί ίσως να μη το δικαιώνει, αλλά τουλάχιστον και μόνο αυτό να το τιμά, ιδιαίτερα όταν το άτομο αυτό κατέχει δημόσια θέση ανωτάτου λειτουργού.

Η φράση αυτή είναι θρησκευτική ρήση που προέρχεται από χριστιανική προσευχή ομολογίας αμαρτιών της Καθολικής Εκκλησίας που ανάγεται περί τον 16ο αιώνα στην οποία ενώπιον Θεού και ανθρώπων ομολογείται συνεχόμενα τρεις φορές: mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa.

Στην νεότερη ελληνική πολιτική ιστορία η φράση αυτή έχει χρησιμοποιηθεί από τον Ανδρέα Παπανδρέου και από τον Κώστα Καραμανλή

Από τότε η χρήση της φράσης αυτής γίνεται κατ΄ επανάληψη δημοσιογραφικά ως χαρακτηρισμό και μόνο της όποιας αναγνώρισης κυρίως πολιτικού λάθους ή σε δημόσια έκφραση συγνώμης, ανεξάρτητα αν δεν ειπώθηκε αυτή από επίσημα χείλη όπως π.χ. χαρακτηρίστηκε δημοσιογραφικά η συγνώμη του προέδρου των ΗΠΑ για τις υπηρεσίες ασφαλείας τον Ιανουάριο του 2010, ή για τη δημόσια συγνώμη του Πάπα για θέματα παιδεραστίας κ.ά. Με την αυτή έννοια,ομοίως του χαρακτηρισμού, αποδίδεται η φράση αυτή και από τα ξένα πρακτορεία ειδήσεων και τους τηλεοπτικούς σταθμούς.


Πηγή
__________________
Έως αν τον έτερον προπέσειν
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην justin για αυτό το μήνυμα:
Xenios (03-03-13)