Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 08-04-08, 20:20
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρειαζόμαστε και ισορροπία απόψεων. Αν σε μια βάση που 99% πιστεύει ότι οι gay θα καούν στην κόλαση, και 0.8% δε μιλάει, και 0.2% προσπαθεί να επιχειρηματολογήσει, δεν υπάρχει καμμία ισορροπία.

Όταν το 99% γίνει 100%, η βάση δεν είναι πλέον forum συζητήσεων. Είναι club συνάντησης ομοϊδεατών.
Παρ'όλο που δε διαφωνώ κατ'ουσίαν, νομίζω οτι όπως λέει και το "ρητό": εικόνα σου είμαι, κοινωνία, και σου μοιάζω

Μ'άλλα λόγια, δεν μπορούμε να περιμένουμε η Ακρο να αφορά και να εκφράζει σε όλα τα θέματα ισομερώς και ισοβαρώς μια πληθυσμιακή μειοψηφία. Αυτό δε σημαίνει οτι οι μειοψηφίες έχουν άδικο. Στατιστικά, άλλωστε, το ανώτερο (αλλά και το κατώτερο) 1% είναι εξ ορισμού μόλις 1% (σε όποιες παραμέτρους και αν αναφέρεσαι). Αναπόφευκτα, λοιπόν, σχηματίζονται πλειοψηφικές και μειοψηφικές τάσεις που μπορεί να μεγεθύνονται ή να αμβλύνονται στη συζήτηση ανάλογα με τη "ρητορική δεινότητα" (ή τον τσαμπουκά, ή, σε τελική ανάλυση, τον ελεύθερο χρόνο) των συνδιαλεγομένων.

Επειδή, λοιπόν, η Άκρο δεν είναι πάνελ ειδικών αλλά ένας ελεύθερος χώρος έκφρασης είναι απόλυτα φυσικό να μην υπάρχει πάντα ισορροπία απόψεων. Κάτι τέτοιο θα ήταν μάλλον τεχνητό.

Κατα τα άλλα, είναι αυτονόητο οτι στα πλαίσια στοιχειώδους κοινωνικής παιδείας και για λόγους προφανείς, η ευγένεια (με την έννοια των καλών τρόπων και όχι απαραίτητα με την έννοια του περιεχομένου) είναι προαπαιτούμενο και δεν μπορώ παρα να συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.

Φιλικά,
Πέτρος
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση