Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 28-06-19, 00:04
befaios Ο χρήστης befaios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-01-22 17:42
O δίσκος της Φαιστού σύμφωνα με το βίντεο λέει αυτά:
https://www.youtube.com/watch?v=nCGCSzPv1Ok

Α πλευρά
Ιέρεια ανακτορική φώναξε δυνατά για να γίνω καλά.
Ιερά ιμάτια έφερα δω πάνω σ' εσένα.
Σεβαστή, σφάγια τέλεια, για τα ανάκτορα έφερα εδώ πάνω για σένα, ιερά με γαϊδουράκια έφερα εδώ επάνω.
Η Πυθία μου είπε να έρθω σε σένα κι αφού κάνω μεγάλο ιλασμό να θυσιάσω δέκα γίδες στην κοιλάδα και θα φύγω πεζή, αναστηθήσα.
Ολα σου δίνω τα νοσήλεια και θα σου δώσω άλλα τόσα. Και γίνε μου εύφορη γη, θεραπεύτρια της αρρώστιας μου.

Β πλευρά
Το κάλιστο δίνω και μάλιστα έφιππη. (λόγω αναπηρίας)
Το κάλιστο δώρο δίνω για σένα γη και ας λάβω την προστασία σου σοφή γη,
Γη προστασίας έχω ανάγκη συμπόνιας, λυπήσουμε εσύ που κατοικείς στα φαράγγια και στις ρεματιές,
Γη προστασίας βάζω τον εαυτό μου μπροστά σου έφιππη (λόγω αναπηρίας),
Γη προστασίας έχω ανάγκη συμπόνιας, παντρόφε γη, εσύ που είσαι εύφορη, έρχομαι σε σένα και προστασία δώσε, εσύ που δεν νοσείς, εσύ που δίνεις την υγεία, σφάγια και 2 βόδια όλα τα δίνω γη.

(πάντα με την προϋπόθεση ότι ο δίσκος διαβάζεται σύμφωνα με τους ήχους που έχει η Γραμμική ΄Β και από μέσα προς τα έξω)
Αν παρατηρήσει κάποιος τα κεφάλια που αποδίδουν τον ήχο «Α» κοιτάνε προς τα δεξιά, το ίδιο και τα ανθρωπάκια που αποδίδουν το ήχο «DE» περπατάνε κατά την ίδια φορά.
Αλλά οι αποδείξεις ότι διαβάζεται από μέσα προς τα έξω βρίσκονται και αλλού.
Σε αυτό το βίντεο:
https://www.youtube.com/watch?v=Su0dm45i-SE&t=528s
Στο 2:50 εξηγεί ή μάλλον αποδεικνύει το προφανές με το στρίμωγμα των γραμμάτων.
Υπάρχουν 4 καθαρά σημεία όπου η γραφή ξεκινάει άνετα και στο τέλος στριμώχνονται γιατί δεν έγινε καλός υπολογισμός (συνηθισμένο φαινόμενο και σήμερα και πάντα)
Αν ο γραφέας τα έγραφε ανάποδα δεν θα υπήρχε αυτό το φαινόμενο κατά αυτή την φορά, αλλά την αντίθετη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη befaios : 30-08-19 στις 13:24
Απάντηση με παράθεση