Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 13-04-08, 14:43
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 19:01
Αρχική Δημοσίευση από avel Εμφάνιση μηνυμάτων
Εεε, θα μπορούσε η ίδια η acro να φιλοξενήσει ένα multiuser chat σε xmpp, που να καλύψει τις ανάγκες του page και του chat.
Ναι! Please! Αν θυμάσαι είναι κάτι που ζητάω από πρόπερσι, αλλά για διάφορους λόγους που έχουν να κάνουν κυρίως με πρόσβαση στο server συνέχεια αναβάλεται για κάποιες καλύτερες μέρες :-(

Προσωπικά θα μπορούσα να το κάνω κι εγώ ο ίδιος, και με ενδιαφέρει και μού αρέσει κιόλας, αλλά δεν έχω καθόλου χρόνο!
Ο δικός μου ελεύθερος χρόνος είναι πολύ bursty τελευταία, αλλά (ξέρω, famous last words) μπορώ να βοηθήσω. Το βασικό μου εμπόδιο για πειραματισμούς κλπ είναι οτι και οι δύο υπό τον έλεγχο μου servers σερβίρουν ήδη XMPP για άλλα domains. Αλέξιε (χωρίς καμμία πίεση φυσικά), υπάρχει δυνατότητα να χρησιμοποιήσουμε τη γραβιέρα για κάτι τέτοιο;

Αν υπάρχει ενδιαφέρον θα είμαι Αθήνα 23-29 του μήνα και μπορούμε έστω να οργανώσουμε μια συνάντηση κάποιο απόγευμα για να κάνουμε μια αρχή. Το βασικό πρόβλημα που βλέπω ειναι ο συγχρονισμός του user db μεταξύ των δύο κουτιών, ξέρει κανείς αν υπάρχουν hooks στο vb για custom ενέργειες όταν γίνεται εγγραφή χρήστη;

Από άποψη server software, συνήθως τρέχω jabberd2, αλλά εδώ μάλλον χρειάζεται κάτι που να υποστηρίζει και HTTP bindings ('BOSH') για να έχουμε και web UI (το jwchat φαίνεται να κάνει γι αυτή τη δουλειά). Επίσης (προφανώς) θέλουμε να κάνει και multi-user conference. Τείνω μάλλον προς ejabberd, αλλα και τα Openfire & Tigase μπορεί να μας κάνουν αν ο server μπορεί να τρέξει java (κοινώς: i386 ή sparc). Α, έχω ήδη xmpp.net account για να πάρουμε SSL certificate και να στήσουμε federation κλπ αν θέλουμε.

Τι λέτε το ξεκινάμε;

Λ.
Απάντηση με παράθεση