Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #32  
Παλιά 09-08-10, 20:22
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Για πες. Από Μπάρτον τι άλλο έχεις δει και τι σου αρέσει;
Το καλύτερό μου είναι το "The Nightmare Before Christmas". Η "εκτίμησή" μου για τον μπάρτον, μεγάλωσε όταν έμαθα πως του ζητήθηκε να κάνει ένα σίκουελ αλλά σε animated μορφή (κάτι σαν αυτά της πίξαρ). Ο ίδιος αρνήθηκε, υποστηρίζοντας πως τέτοιο εγχήρειμα θα κατέστρεφε τη μαγεία του αυθεντικού τίτλου. Άν και δεν στο κρύβω κατα βάθος θα ήθελα ένα δεύτερο μέρος. Μου άρεσε όμως που δεν στράφηκε προς την ξεπέτα για εύκολα κέρδη.

Επίσης μου άρεσε πολύ ο ψαλιδοχέρης. Κλασσική ταινία, πολύ όμορφη ατμόσφαιρα γκόθικ και τα συναφή.

Τέλος μου άρεσε αρκετά και η "νεκρή νύφη". Όχι τόσο σαν τον "εφιάλτη πρίν τα χριστούγεννα", αλλά έχει ένα δικό του dark στυλ που σε κρατάει. Τώρα κάποια άλλη ταινία του μπάρτον δεν μου ρχεται στο μυαλό που να έχω δεί.

Έχω διαβάσει βέβαια και θαψίματα για αυτόν. Οκ ο καθένας έχεις τις προτιμήσεις του.


Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν το έβλεπα το 2010 αλλά το 1995, ας πούμε, θα πάθαινα την πλάκα μου.
Ήταν καλό όμως.
Κουράστηκα πραγματικά να βλέπω τον ντικάμπριο, να τρέμει/να ονειροπολεί/να ζαλίζεται/να λιποθυμά/να ζητά ασπιρίνες κτλ κτλ. Δράση εδώ που τα λέμε δεν είχε, η ατμόσφαιρα (προσωπικά) δεν με τρέλανε και ιδιαίτερα. Τό όλο "καλό" είναι που σε βάζει τρόπο τινά να βρείς μόνος σου τι έχει παιχτεί. Δεν είπα πως ήταν κακή ταινία, εμένα πάντως δεν μου άρεσε. Θα προτιμούσα να είχε και πιό έντονη δράση.
Απάντηση με παράθεση