Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 04-03-10, 23:24
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
ρώτησαν μια φορά τον διάβολο, πόσους νικάει στον κόσμο... κι αυτός με έπαρση, είπε ΟΛΟΥΣ!!!
- μα πως το καταφέρνεις;
- ε! τους μισούς τους βάζω και κάνουν την αμαρτία και τους άλλους μισούς, τους βάζω και κατακρίνουν τους πρώτους. Έτσι, δεν μου ξεφεύγει κανένας

...απότι φαίνεται μάλλον του ξέφυγε ένας ( ; ) σίγουρα πολλοί περισσότεροι που αφενός, όταν κάνουν αμαρτίες τις εξομολογούνται (οπότε και τις παραγράφει το Πνεύμα το Άγιο) και αφετέρου, αποφεύγουν την κατάκριση (όχι κρίση προς διάκριση, που επιβάλλεται), αλλά την κρίση, που είναι δικαίωμα Του Κριτού.

Μια φορά ο Μέγας Μακάριος βαδίζοντας προς ένα μοναστήρι, βρήκε τον διάβολο να πλέκει ζεμπίλια. Τον ρωτά τι κάνει εκεί, και αυτός απάντησε:
- να έχω έναν φίλο (στο μοναστήρι) τον μοναχό τάδε και φτιάχνω παγίδες.
πηγαίνοντας ο άγιος βρίσκει τον μοναχό και του ζητάει βοήθεια για ένα πρόβλημα (που τάχα είχε). Τόπε έτσι, διακριτικά για να μην τον στενοχωρέσει και τον φέρει σε δύσκολη θέση.

Έτσι, με αυτόν τον τρόπο, ο μοναχός του ανοίχτηκε ότι και αυτός ταλανιζόταν από αυτό το πρόβλημα. Τότε, του έδωσε τις συμβουλές που ήξερε, πραγματικά βοηθώντας τον.

Όταν ξαναπέρασε από το ίδιο σημείο, ξαναβλέπει τον διάβολο ο οποίος του λέει:
- δεν ξέρω τι έγινε, αλλά, ενώ είχα έναν φίλο εκεί μέσα, τώρα αυτός με διώχνει με περισσότερη δύναμη. Δεν καταλαβαίνω τι έγινε και άλλαξε...

Είναι ομολογουμένως ο τρόπος. Η ταπεινότητα, που ενεργεί μυστικά ψυχωφελή και ΔΕΝ την καταλαβαίνει (ως εγωιστής) ο αντίδικος της σωτηρίας μας...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 05-03-10 στις 16:43
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην mystakid για αυτό το μήνυμα:
Alaman (05-03-10)